Erdek Nerededir?

0
Advertisement

Erdek nerededir? Erdek hangi ilimize bağlıdır? Erdek ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Erdek; Balıkesir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 22 köyü vardır. İlin kuzeyinde; batı, doğu ve kuzeyden Marmara Denizi, güneyden Bandırma İlçesi ile çevrilidir.

İlçe toprakları, Kapıdağ Yarımadası’ nın büyük bir bölümünü içerir. Kuzeye doğru genişleyen, güneyde Bandırma ile Erdek Körfezleri arasındaki dar bir kıyı kordonuyla karaya bağlanan üçgen biçimli yarımada günümüzde coğrafyacılar tarafından Belkıs Tombolosu (birleştirme dili) olarak da tanımlanır. Genelde granit bir kütle olan yarımadanın yüksekliği Kese Tepe’de 782 m’ye ulaşır. Marmara Takımadalarından, Paşalimanı, Avşa, Ekinlik, Koyun ilçe sınırları içindedir. (Marmara Adası, Temmuz 1987’de ilçe konumu kazandı). İklim, Marmara Bölgesi’nin öteki yörelerindeki özellikleri gösterir. Yazlar sıcak ve genellikle kurak, kışlar soğuk geçer. Özellikle, kuzeybatı yönlü karayel rüzgârı estiğinde çok soğuk olur. Yıllık ortalama sıcaklık 15°C, yağış tutarı 650 mm’dir. Yağışların büyük bölümü kışın düşer. Bitki örtüsü, genelde çalı ve ağaççıklardan oluşan maki görünümündedir. Ancak, Kapıdağ Yarımadasında karışık ormanlar, çamlar, yüksek yerlerin kuzeye bakan yamaçlarında kayın ormanları vardır. Ekonomi, zeytin ve turizme dayanır. 860 bin zeytin ağacından yılda ortalama 12 bin ton ürün alınır. Kapıdağ Yarımadası’nın kuzey rüzgârlarına karşı koruduğu Erdek Körfezi kıyılarında iyi cins sofralık zeytin yetişir. Bağcılık ikinci önemli tarım etkinliğidir. Tarım etkinliklerinin yanı sıra balıkçılık da önemli bir geçim kaynağıdır. Kapıdağ Yarımadası’ndan çıkarılan granit İstanbul’a yollanır.

Erdek Kasabası, son yıllarda turizm açısından çok hızlı bir gelişme içindedir. Kıyı şeridi üzerinde birçok kamu kuruluşunun dinlenme kampları, oteller, moteller vardır. Pansiyonculuk da gelişmiştir. Erdek’in görülmeye değer yerleri arasında Zeytinli Ada, Apastol mesire yeri, Seyitgazi Tepesi, Belkıs (Kyzikos) yıkıntıları sayılabilir. Zeytinli Ada, Erdek turizm etkinliklerinin merkezi olduğundan ayrı bir önem taşır. Kasabanın tam karşısında karaya 250 m uzaklıktaki adanın içinde sıcak su kaynayan bir mağara vardır. Kamp yeri olarak kullanılan adada, villalar, lokantalar, turistik tesisler vardır. Kapıdağ Yarımadası’nın güneybatısında, Erdek Körfezi kıyılarında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 123 km uzaklıktadır.


Leave A Reply