Erik Nasıl Bir Meyvedir? Özellikleri Sağlık İçin Faydaları Hakkında Bilgi

0

Erik nasıl bir meyvedir, özellikleri nelerdir? Erik meyvesinin sağlık için yararları, yetiştirilmesi ve kullanımı hakkında bilgi.

erik

Kaynak: pixabay.com

Erik Nedir? Özellikleri

Erik; Erik ilkbaharda en önce çiçek açan ağaçlardan biri olduğu gibi, mey vasi da baharı müjdeleyen yemişlerin başında gelir. İlk önce çakal eriği çıkar. Bu, ekşi, ufak bir eriktir. Can eriği daha iri, daha gevrek, sulu olur; bu da ekşidir; ekşiliğini gidermek için tuza batırarak yerler. Yaza doğru, türbe eriği, mürdüm, bardak eriği gibi daha başka çeşitleri olgunlaşır.

Erik tazeyken meyva olarak yenildiği gibi kompostosu da yapılır. Kuru erik daha çok hoşaf, marmelât, ezme yapmada kullanılır.

Erik olgunlaşmadan yenmesi uygun olmayan meyvaların başında gelir. Olgunları ise, idrar söktürücü olduğu, içinde meyva şekeri, selüloz bolca bulunduğu için pehrizlilere, kabızlık çekenlere tavsiye edilir. Bu arada, romatizmalılara, tansiyonu yüksek olanlara, damla hastalığı, böbrek iltihabı çekenlere pişmiş olarak verilir. Barsak yumuşatıcı, sürgün ilâcı (müshil) olarak kullanılmak üzere kaynatılırken suya temiz bir bez içinde 5-10 gram kadar sinameki konulması yaygın bir usuldür.

erik

Kaynak: pixabay.com

Erik Nasıl Yetiştirilir?

Erik kuvvetli, besili toprakları sever. Kökleri çok derine gitmezse de toprak suyu iyi süzmelidir; su geçirmeyen sert topraklarda erik iyi gelişemez. iklimi soğukça olan yerlerde bu ağacı güney, güneydoğu gibi yönlere bakan yerlere dikmelidir.

Çekirdekten yetişen erik, hangi cinsten olursa olsun, yaban (çakal) eriği olur. Bu fidanlara iyi cinsten aşı yapılarak istenilen cins erik ağacı elde edilir. Ayrıca badem, şeftali ağaçlarına erik aşılanabilir. Erik ağacı 5-6 yaşına gelince yemiş verir. İyi bakılırsa her ağaçtan yılda 40 kilo kadar erik alınabilir. Bir erik ağacı 35-40 yıl yaşayabilir.

Erik ağacı sık budanmaya gelmez. Sonbaharda, aşırı büyümüş yaşlı dallar kesilmeli, bir iki yıllık dallara dokunmamalıdır.

erik

Kaynak: pixabay.com

Erik Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Erik minerallerle doludur ve harika bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca vücudu hücreye zarar veren serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar bakımından da zengindir. Erikler ayrıca kalorice de düşüktür ve bu nedenle kan şekeri seviyenizi arttırmaz. İşte bu süper meyvenin sağlığa faydalarının bir listesi.

1. Kalp sağlığını iyileştirir

Antioksidanlar bakımından zengin olan erik, kalbinizin sağlığını iyileştirir ve korur. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır, kalp hastalıklarını ve felç riskini önler. Antioksidanlar, kolesterolün oksidasyonunu önler ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

2. Kabızlığı giderir

Erik kabızlığın giderilmesine ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olan isatin ve sorbitol içerir. Ayrıca bağırsakların sağlıklı kalmasını sağlar. Kabızlık ve diğer sindirim sorunlarından kurtulmak için kuru erik tüketebilirsiniz.

3. Kansere karşı korur

Erik kabuğunun kırmızımsı mavi rengi, serbest radikallerle de savaşan pigment, antosiyaninler yüzündendir. Erik ayrıca meme kanseri ve ağız kanserine karşı korur.

4. Kan dolaşımını iyileştirir

Erik vücudun demiri emme kabiliyetini arttırır. Meyve ayrıca kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan demiri içerir. Erik yemek kan dolaşımını iyileştirir.

5. Kolesterol seviyesini düşürür

Meyve, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve karaciğerde kolesterol üretimini engellemeye yardımcı olan çözünür lif içerir. Çözünen lif, kolesterol kullanılarak üretilen safrayı emer. Böylece safra, meyvede çözünen lif tarafından ıslatıldığında karaciğer, vücutta depolanan kolesterolü kullanır ve böylece kolesterol seviyelerini düşürür.

6. Cilt için iyidir

Erik yemek cildinizi sıkılaştırır ve cilt dokunuzu temizler. Meyve, kırışıklıkları azaltır ve cildinizi gençleştirir. Daha genç görünen bir cilt için erik suyu için.

7. Kemikler için iyidir

Çeşitli çalışmalara göre, erik tüketmek kemik sağlığını iyileştirir. Erik, kemik yoğunluğunu korumak ve kemik sağlığını korumak için önemli olan bor, içerir. Meyve ayrıca kemik kaybını tersine çeviren flavonoidler ve fenolik bileşikler bakımından da zengindir.

8. İzlerin görünümünü azaltır

Erik, kanın dolaşıma yayılmasını arttırır, yeni cildin gelişmesine yardımcı olur ve yara izinin görünümünü azaltır. Cildin daha hızlı iyileşmesine ve hasar görmüş cildi yenisiyle değiştirmesine yardımcı olur. Erik tüketimi ayrıca cilt dokusunu ve elastikiyetini arttırır. Ayrıca koyu renkli lekeler, çiller ve diğer cilt durumlarını da azaltır.

9. Saç dökülmesini önler ve saç büyümesini destekler

Erik, adrenal bez yorgunluğunu tersine çevirerek saçların dökülmesini önler. Aynı zamanda yüksek demir içeriğine sahip olduğu ve kan dolaşımını iyileştirdiği için saç büyümesini destekler. Daha kalın ve daha güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız erik yiyin.

10. Bağışıklığı arttırır

Erik yemek, bağışıklığınızı artırarak soğuk algınlığı ve gripten uzak tutar. Meyve bağışıklığınızı artırır ve sağlıklı dokuların gelişimini destekler.


Leave A Reply