Erikbeli Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Erikbeli Yaylası nerededir? Gümüşhane, Kürtün Erikbeli Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

ERİKBELİ YAYLASI

Doğanın cömertçe boyadığı tabloya benzeyen Gümüşhane coğrafyası, her mevsim etkileyici görüntüler sunar. Bulutları yırtarak göğe yükselen haşmetli dağlar, sonbahar sonunda beyaza bürünür. Gümüşhane Dağları ancak ilkbahar geldiğinde, beyaz örtü eriyip derelere karıştığında siluetlerini gösterir. Yaz aylarında Harşit ve Kelkit vadileri canlanırken kuzeydeki yaylalar sise bulanır. Güz günlerinde ise yamaçları süsleyen ormanlarda, yeryüzündeki tüm tonları yakalayabileceğiniz renklerin peşinden koşabilirsiniz. Haşin doğanın bu sevimli çocuğu, sadece doğal değerleriyle değil tarihi mekânlarıyla da dikkat çeker. Bir tarih kitabının yapraklarını çevirir gibi içinize sindirerek gezmek gerekir Gümüşhane’yi. Satala antik kenti, Krom Vadisi, Santa harabeleri, kiliseler, camiler, türbeler, taş kemer köprüler gibi tarihi eserleri turlarken geçmişin mistik duygusuna bırakabilirsiniz kendinizi.

İlin etkileyici doğal güzelliklerinden biri olan Erikbeli Yaylası, Kürtün ilçesine 20 Trabzon’un Tonya ilçesine ise 24 kilometre mesafede yer alır. Gümüşhane ve Trabzonluların kullandığı yayla, bulunduğu konum itibariyle geçtiğimiz yıllarda turizm merkezi ilan edilmiştir. Kuzeyinde Kütüklük, doğusunda Virankilise, güneyinde Kale, batısında ise Eskiköy tepeleriyle kuşatılmıştır. Denizden 1600 metre yükseklikteki yayla, orman sınırında yer alır. Çam, ladin, köknar ve gürgen ağaçlarının egemen olduğu bölgenin yükseklerinde alpin çayırlılar görülür.

Altyapı hizmetleri tamamlanan yaylada alışveriş olanakları için bakkal, manav ve kasap bulunurken kahvehanelerde yorgunluk çayı içme şansına sahipsiniz. Tonya ile Kürtün arasındaki bir kavşak noktasına konumlanan yayla çevresinde Armutlu, Bodamişkaya, Fındıcak, Karakaya, Küçükköy, Çaldere Güzlesi, İnceyalağı, Çatma Obası, Sazalanı, Zivon, Ken, Sazalanı, Sinlice, Şıkkıranı gibi yayla ve obalar bulunur. Söz konusu yaylalar arasında kolay ve keyifli yürüyüşler yapmak mümkün.

Advertisement

Leave A Reply