Erikli ve Delmece Yaylaları Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Erikli ve Delmece Yaylaları nerededir? Yalova, Çınarcık Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

ERİKLİ VE DELMECE YAYLALARI

Özellikle İstanbul seyahat acentelerinin hafta sonu etkinlikleri için rağbet ettiği Yalova yaylaları, “Mavi-Yeşil Seyir Yolu” olarak isimlendirilen 190 kilometrelik rota üzerinde yer alıyor. Kestane, karaağaç, ıhlamur, köknar ve çeşitli meyve ağaçlarıyla bir yolu takip edenler Erikli, Delmece ve Karlık yaylalarıyla birlikte şelale ve göllerden oluşan nefis bir geziye katılıyor. Sahip olduğu zengin ekosistemi nedeniyle bölgenin, Orman Genel Müdürlüğü tarafından tabiat parkı olarak ilan edildiğini belirtelim.

Çınarcık ilçesi Teşvikiye Köyünün kullanımındaki Erikli Yaylası, Yalova merkeze 27 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Denizden yaklaşık 600 metre yükseklikteki alan, orman içi geniş bir çayırlık. Artık köylüler tarafından pek kullanılmadığı için etrafta yayla evlerine rastlayamayacaksınız. Erikli daha çok piknikçiler, doğayla baş başa olmayı seven kampçılar ve yürüyüşçüler tarafından tercih edilen bir bölge. Yayladan bir kilometre sonra ahşap köprü ve platformlarla çevre düzenlemesi yapılan bir yürüyüş sonrası Çifte Şelaleler olarak da anılan Erikli Şelalelerine ulaşılıyor. Bu noktada yaz aylarında açık olan kır kahvesi, çeşme ve tuvalet bulabilirsiniz.

Erikli Yaylası’ndan yola devam edildiğinde yaklaşık üç kilometre sonra biri küçük, diğeri biraz büyük iki göle rastlayacaksınız. Dipsiz Göller olarak anılan bu doğal alanlar aynı zamanda sakinlik arayanlar için güzel kamp yerleri. Erikli’den toplam 10 kilometrelik yol sizi Delmece Yaylasına getirecek. Yayla evlerinin bulunduğu yerleşim, kayın ve gürgen ağaçları arasındaki geniş bir alana konumlanır. Yaylada su ve elektrik mevcut, ancak herhangi bir konaklama tesisi yok. Delmece Yaylası, güney istikametindeki Armutlu ilçesi Selimiye Köyüne 28 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Adı gibi renkli görüntüler içeren Çınarcık – Armutlu rotası, yemyeşil orman dokusu arasından yükseklere ulaşıyor. Erikli, Delmece ve Karlık yaylası bölgesi, birer kamp alanı olduğu kadar yürüyüş parkurları açısından da zengin. Teşvikiye – Şelale -Erikli Yaylası, Erikli Yaylası – Dipsiz Göller – Delmece Yaylası ve zorluk derecesi fazla olan Çaldere parkurlarını önerebiliriz.

Advertisement

Leave A Reply