Erkek ve Dişi Üreme Organlarının Görevleri

1

Erkek ve dişi üreme organlarının görevleri, yapıları, özellikleri nelerdir? Resimli ve açıklayıcı anlatımı

Erkek Üreme Organı

Advertisement

erkek-ureme-organi

Karın boşluğunda yer alan bir çift testis (erkek üreme organı) doğumdan önce, vücut dışında bir kese olan scrotum içine alınır. Üreme hücresi olan spermler, testislerde üretilirler. Spermatogenez sonucu oluşan spermler, epididimis denilen özel bir kanala gelir, 6m uzunluğundaki bu kanalda spermler döllenme ve hareket yeteneğini kazanırlar. Epididimis, sperm kanalına açılır. Bu kanal, prostat bezleri gibi çeşitli bezlerin salgılanmış oldukları seminal sıvı ile doludur. Spermler, bu sıvı içinde canlı kalabilir ve hareket edebilirler. Sperm kanalı, idrar kanalı (ürethra) ile birleşmiş olduğundan erkeklerde spremler ve idrar aynı kanaldan dışarı atılırlar.

Dişi Üreme Organı

disi-ureme-organi

Advertisement

Dişi üreme organı, karın boşluğunda bulunan 1 çift yumurtalık (ovaryum) yumurta kanalı, uterus ve vajinadan meydana gelmiştir. Üreme hücresi olan yumurta, yumurtalıklarda orgenez ile oluşmaktadır. Yumurta, yumurtalıklardaki folikül denilen özel bir yapı içinde meydana gelir. Yumurtalıklarda olgunlaşan yumurta, folikülden çıkarak yumurta kanalı ile uterusa doğru ilerler. Yumurtanın kanaldaki hareketini, kanalın iç yüzeyinde bulunan silli hücreler sağlar.

Uterus, idrar kesesinin arkasında yer alır, torba şeklinde, düz kaslardan yapılmıştır. Embriyonun gelişimini tamamladığı yerdir. İç yüzeyi, mukus salgılayan örtü ile kaplı olup bol kan damarları bulunur. Uterus, vajina denilen bir kanal ile dışarı açılır. Dişilerde yumurta ile idrar ayrı ayrı kanallardan dışarı atılır.


1 Yorum

Leave A Reply