Erkeklerde Libido Azalmasının (Cinsel isteksizliğin) 12 Nedeni, Tedavisi

0

Erkeklerde cinsel isteksizlik, düşük libido neden olur? Libido azalmasına neden olan durumlar ve bu durumlar için tedavi yolları.

Düşük libido nedir?

Düşük libido cinsel aktiviteye olan ilginin azaldığını tanımlar. Zaman zaman karşı cinsiyete olan ilgiyi kaybetmek yaygındır ve libido seviyeleri hayata göre değişir. Bununla birlikte, uzun bir süre düşük libido, bazı insanlar için endişe yaratabilir. Bazen altta yatan bir sağlık durumunun göstergesi olabilir.

libido azalması

İşte erkeklerde düşük libidonun nedenleri.

1. Düşük testosteron

Testosteron önemli bir erkek hormondur. Erkeklerde, çoğunlukla testislerde üretilir. Testosteron, kas ve kemik kütlesi oluşturmaktan ve sperm üretimini uyarmaktan sorumludur. Testosteron seviyeleriniz de cinsel dürtüde etkili olur. Normal testosteron seviyeleri değişecektir. Bununla birlikte, yetişkin erkekler seviyeleri desilitre başına 300 nanogramın (ng / dL) altına düştüğünde düşük testosteron veya düşük T olarak kabul edilir.

Testosteron seviyeleriniz azaldığında, cinsel arzu da azalır. Testosteronun azalması yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, testosterondaki ciddi bir düşüş libidoda azalmaya neden olabilir. Bunun sizin için bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Testosteron seviyenizi arttırmak için takviyeler veya jeller alabilirsiniz.

2. İlaçlar

Bazı ilaçları almak testosteron seviyelerini düşürebilir, bu da düşük libidoya neden olabilir. Örneğin, ACE inhibitörleri ve beta-blokerler gibi kan basıncı ilaçları boşalma ve ereksiyonları önleyebilir. Testosteron seviyelerini düşürebilen diğer ilaçlar şunlardır:

 • kanser için kemoterapi veya radyasyon tedavileri
 • prostat kanserini tedavi etmek için kullanılan hormonlar
 • kortikosteroidler
 • morfin (MorphaBond, MS Contin) ve oksikodon (OxyContin, Percocet) gibi opioid ağrı kesiciler
 • ketokonazol adı verilen antifungal bir ilaç
 • Mide ekşimesi ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) için kullanılan simetidin (Tagamet)
 • sporcular tarafından kas kütlesini arttırmak için kullanılabilecek anabolik steroidler
 • bazı antidepresanlar

Düşük testosteronun etkilerini yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. İlaçları değiştirmenizi tavsiye edebilirler.

3. Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edilemeyen dürtüdür. Bir çalışma, Huzursuz bacak sendromu olan erkeklerin erektil disfonksiyon (ED) geliştirme riskinin olmayanlardan daha yüksek risk altında olduğunu bulmuştur. ED, bir erkeğin ereksiyon olamaması veya sürdürememesi durumunda ortaya çıkar.

Çalışmada, araştırmacılar ayda en az beş kez Huzursuz bacak sendromu oluşumu olan erkeklerin ED gelişme olasılığının olmayan erkeklerden yaklaşık yüzde 50 daha fazla olduğunu keşfettiler.

4. Depresyon

Depresyon, bir kişinin hayatının tüm bölümlerini değiştirir. Depresyonu olan kişiler, bir zamanlar seks de dahil olmak üzere zevkli buldukları etkinliklere olan ilginin azalmış veya tamamen eksik olduğunu deneyimlerler. Düşük libido, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı antidepresanların bir yan etkisidir:

 • duloksetin (Cymbalta) gibi serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler)
 • fluoksetin (Prozac) ve sertralin (Zoloft) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar)
 • Bununla birlikte, norepinefrin ve dopamin geri alım inhibitörü (NRDI) bupropionunun (Wellbutrin SR, Wellbutrin XL) libidoyu azalttığı gösterilmemiştir.

Antidepresan alıyorsanız ve düşük bir libido varsa doktorunuzla konuşun. Dozunuzu ayarlayarak veya başka bir ilaca geçerek yan etkilerinizi giderebilirler.

5. Kronik hastalık

Kronik ağrı gibi kronik bir sağlık durumunun etkileri nedeniyle kendinizi iyi hissetmiyorsanız, cinsel öncelikler listenizde muhtemelen düşüktür. Kanser gibi bazı hastalıklar da sperm üretim sayınızı azaltabilir. Libido’nuzu olumsuz etkileyebilecek diğer kronik hastalıklar şunlardır:

 • tip 2 diyabet
 • şişmanlık
 • yüksek tansiyon
 • yüksek kolestorol
 • kronik akciğer, kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği

Kronik bir hastalık yaşıyorsanız, bu sorunları partnerinizle konuşun.

6. Uyku sorunları

Journal of Clinical Sleep Medicine dergisinde yapılan bir çalışmada obstrüktif uyku apnesi (OSA) olan obez olmayan erkeklerin daha düşük testosteron seviyeleri yaşadıkları bulunmuştur. Buna karşılık, cinsel aktivitenin azalmasına ve libidoya yol açar.

Çalışmada, araştırmacılar şiddetli uyku apnesi olan erkeklerin yaklaşık üçte birinin testosteron seviyelerinin azaldığını bulmuşlardır. Genç ve sağlıklı erkeklerde, bir hafta uyku kısıtlamasından sonra testosteron seviyeleri yüzde 10 ila 15 oranında azaldı. Araştırmacılar, uykuyu kısıtlamanın testosteron seviyeleri üzerindeki etkilerinin ertesi gün 14:00 ile 22:00 arasında özellikle belirgin olduğunu bulmuşlardır.

7. Yaşlanma

Libido ile bağlantılı olan testosteron seviyeleri, erkekler genç yetişkin olduğunda en yüksek seviyededir. Yaş ilerledikçe, orgazm olması, boşalması ve uyandırılması daha uzun sürebilir. Bununla birlikte, bu sorunların tedavisine yardımcı olabilecek ilaçlar mevcuttur.

8. Stres

Yüksek baskı durumlarından veya dönemlerinden rahatsız olursanız, cinsel istek azalabilir. Bunun nedeni stresin hormon seviyenizi bozabilmesidir. Arterleriniz stres zamanlarında daralabilir. Bu daralma kan akışını kısıtlar ve potansiyel olarak ED’ye neden olur.

Bilimsel Araştırma ve Denemeler’de yayınlanan bir çalışma, stresin hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel problemler üzerinde doğrudan etkisi olduğu fikrini destekledi. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan kişilerdeki stres bozukluğunun cinsel işlev bozukluğu riskini üç kattan fazla artırdığını buldu.

Stresi önlemek zordur. İlişki sorunları, boşanma, sevilen birinin ölümüyle yüzleşmek, finansal endişeler, yeni bir bebek veya yoğun bir çalışma ortamı, cinsel arzuyu büyük ölçüde etkileyebilecek yaşam olaylarından sadece birkaçıdır.

Nefes egzersizleri, meditasyon ve bir terapistle konuşma gibi stres yönetimi teknikleri yardımcı olabilir. Örneğin, bir çalışmada, yeni ED tanısı konmuş erkekler, 8 haftalık bir stres yönetimi programına katıldıktan sonra erektil fonksiyon skorlarında anlamlı iyileşme gösterdi.

9. Kendine güven eksikliği

Benlik saygısı, bir kişinin kendi benliği hakkında sahip olduğu genel görüş olarak tanımlanır. Düşük benlik saygısı, düşük güven ve zayıf beden imajı duygusal sağlığınıza ve refahınıza zarar verebilir. Çekici olmadığınızı veya istenmeyen olduğunuzu düşünüyorsanız, muhtemelen cinsel karşılaşmalara bir damper koyacaktır. Aynada gördüğünüzü beğenmemek, cinsel ilişkiden tamamen kaçınmanıza bile neden olabilir.

Düşük benlik saygısı, cinsel performansla ilgili endişe yaratabilir, bu da ED ile ilgili sorunlara ve cinsel istekte azalmaya neden olabilir. Zamanla, benlik saygısı sorunları, hepsi düşük libido ile bağlantılı olan depresyon, anksiyete ve uyuşturucu veya alkol  kullanımı gibi daha büyük zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir.

10. Çok az (veya çok fazla) egzersiz

Erkeklerde düşük cinsel dürtüden çok az veya çok fazla egzersiz sorumlu olabilir. Çok az egzersiz (veya hiçbiri) cinsel istek ve uyarılmayı etkileyebilecek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Düzenli egzersiz yapmak, hepsi düşük libido ile ilişkili olan obezite, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlar için riskinizi azaltabilir. Orta derecede egzersizin gece kortizol seviyelerini düşürdüğü ve stresi azalttığı bilinmektedir, bu da cinsel dürtü arttırmaya yardımcı olabilir. Öte yandan, aşırı egzersizin cinsel sağlığı da etkilediği gösterilmiştir. Bir çalışmada, düzenli olarak daha yüksek seviyelerde kronik yoğun ve uzun süreli dayanıklılık eğitimi erkeklerde azalmış libido skorları ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi.

11. Alkol

Aşırı alkol kullanımı da testosteron üretimindeki azalmaya bağlanmıştır. Uzun bir süre boyunca aşırı miktarda alkol, cinsel isteğinizi azaltabilir.

Cleveland Clinic, düzenli olarak üç veya daha fazla alkollü içecek tüketen erkeklerin daha az içmeyi düşünmelerini önerir. Ortalama bir yetişkin erkek için günde iki veya daha az alkollü içecekten fazlası uzun süreli sağlık bozulmasına yol açabilir.

12. İlaç kullanımı

Alkolün yanı sıra, tütün, esrar ve afyon gibi yasadışı uyuşturucuların kullanımı da testosteron üretiminde bir azalmaya sebep olur. Bu cinsel istek eksikliğine neden olabilir. Sigara içmenin de sperm üretimi ve sperm hareketi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Düşük libidonun fiziksel ve duygusal yan etkileri

Azalan cinsel dürtü erkekler için çok rahatsız edici olabilir. Düşük libido, ED dahil olmak üzere fiziksel ve duygusal yan etkilerin kısır döngüsüne yol açabilir – tatmin edici bir seks için yeterince uzun bir ereksiyon sürdürememe.

ED bir erkeğin cinsellik konusunda kaygı duymasına neden olabilir. Bu onunla eşi arasında gerginlik ve çatışmalara yol açabilir, bu da daha az cinsel ilişkiye ve daha fazla ilişki sorununa yol açabilir.

Görünüm

Düşük libido tedavisi genellikle altta yatan sorunun tedavisine bağlıdır. Düşük libidoya altta yatan bir sağlık durumu neden oluyorsa, ilaçları değiştirmeniz gerekebilir. Düşük libidoda psikolojik nedenler varsa, ilişki danışmanlığı için bir terapisti ziyaret etmeniz gerekebilir.

Ayrıca libido’nuzu kendi başınıza artırmak için adımlar atabilirsiniz. Aşağıdaki eylemlerin libido’nuzu artırma potansiyeli vardır:

 • daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak
 • yeterince uyumak
 • stres yönetimi uygulamak
 • daha sağlıklı bir diyet yemek


Leave A Reply