Ernani Operası Konusu Özeti Karakterleri Hakkında Bilgi, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Ernani Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Ernani Operasının konusu, özeti, ilk oynanışı, hakkında bilgi.

ERNANİ

Dört perdelik operadır.

Metin: Francesco Maria Piave.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1844 Venedik

Başlıca kişiler:

Don Carlos (Bariton), Don Ruy Gomez de Silva (Bas), Donna Elvira (Soprano), Ernani (Tenor).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 16. yüzyıl başlarında İspanya ve Fransa.

Advertisement

Konusu:

Kastilya Kralı Don Carlos tarafından haksız yere suçlandırıldığı için yasadışı hayat süren, aslında bir Aragon dukasının oğlu olan Ernani çevresine adamlar toplayarak soygunlar yapmakta, İspanyol kişizadesi Don Ruy Gomez de Silvanın yeğeni Donna Elvira’yı sevmektedir. Don Ruy Gomez ise yeğeniyle evlenmeyi düşünmekte, kız sevmediği bu adamla evlenmek korkusu içinde öteden beri gönül verdiği Ernani’yi yardıma çağırmaktadır. Şatodaki odasının kapısı açılır içeri kızda gözü olan Don Carlos girer. Kral Elvira’ya aşkını açıklamaya koyulurken Ernani gözükmüş, iki adam birbirlerini tanımışlardır. Aralarındaki tartışma sürerken onlara Don Ruy Gomez de katılır. Kral sözde Don Ruy Gomez’e bazı devlet işlerini danışmak amacıyla gelmiş, bu arada Ernani kaçmıştır.

Don Ruy Gomez’in Elvira ile düğün töreni sırasında Ernani keşiş kılığında görünür, amacı kızı kaçırmaktır. Fakat, Kral Ernani’nin izindedir, yakalanması için emir verir. Don Ruy Gomez kendi şatosunda böyle bir tutuklamaya razı değildir. Kralın adamları Ernani’ye karşılık olarak Elvira’yı alıp götürürler. Don Ruy Gomez, Ernani’yi düelloya çağırır, delikanlı hayatını kurtaran adamla dövüşmeyi kabul etmez. Üstelik Elvira’yı kurtarabilmek için onunla Krala karşı savaşacaktır. Ayrıca Don Ruy Gomez’e güven sağlaması için bir boru verir, çaldığı anda intihar edecektir. Don Carlos «Beşinci Carlos» adıyla imparator olmuş, Ernani ve Don Ruy Gomez’in yakalanmalarını emretmiştir. Elvira’nın yakarmalarıyla fikrini değiştirir, her iki soyluyu bağışlar, Elvira’nın Ernani ile evlenmesini onaylar. Bu karar Don Gomez için ağır bir sonuç olmuştur. İki mutlu gencin düğün töreninde Ernani’nin verdiği boruyu çalar, Ernani Elvira’ya veda ederek hançeri kalbine saplar, sözü hayatından daha kutsaldır.

Konu Fransız ozan ve yazarı Victor Hugo’nun büyük yankılar yapan romantik oyunu «Hernani»den alınmış, metin genç besteci tarafından düzenlenmiştir. Verdi operayı gerçekten zengin melodilerle dokuyarak Bellini ve Donizetti’nin devamı olacağı yolundaki yargıları güçlendirmiştir.

Tanınmış bölümler:

«Ernani, involami» (Elvira), «O sommo Carlo» (Üçüncü perde bitişi).


Leave A Reply