Esrar Nedir?

0
Advertisement

Esrar nedir? Esrarın zararları nelerdir? Esrar insan vücudu üzerinde hangi zararları nasıl verir? Esrar ve zararları ile ilgili kısaca bilgiler.

Uyuşturucu bir maddedir. Hint kenevirinin yapraklarından çıkarılır.

Sıcak, rutubetli bölgelerde yetişen bu bitkinin yaprakları sararmaya başlayınca toplanır, kapalı bir yerde saklanır. Yaprakların iyice kuruması için bir, bir buçuk ay beklemek gerekir. Sonra kurumuş yapraklar elekten geçirilir. Elde edilen parçacıklar hamur haline getirilir. Bir, iki gün bekletilince bu hamurlar katılaşır; küçük çubuklar şekline konur. Çubuk seklindeki bu esrarlar sigaraya, nargileye konarak içilir. Bazı ülkelerde bu uyuşturucu maddeyi çiğniyenler, yiyenler de vardır.

Esrar, çok eski çağlardan beri bilinip kullanılan uyuşturucu maddelerden biridir, fakat tıbbî bakımdan hiçbir değeri yoktur. Üzerinde incelemeler yapılmış olmasına rağmen esrarın terkibi, biyolojik etkisi tam olarak anlaşılmış değildir. Yalnız, bu uyuşturucu maddenin ilk olarak merkezî sinir sistemini etkilediği biliniyor.

Advertisement

Esrarla uyuşukluk birtakım zihin karışıklıklarına, şuur kaybına, deliliğe, hattâ bu yüzden çeşitli suç ve cinayetler işlemeye yol açar. Sonra susuzluk, açlık, şekerli gıdalara karşı dayanılmaz bir istek, baş dönmesj, bulantı gibi fizyolojik düzensizlikler başlar Bunlara rağmen esrar başka uyuşturucu maddelerde olduğu gibi alışkanlık doğurmaz. Esrar kullanma hayat düzenini bozduğundan, ruhî çözüntülere yol açtığından, böylece hem fert, hem toplum için büyük bir tehlike meydana getirdiğinden, uluslararası kontroluna önem verilmiş, kanun yolu ile yasak edilmiştir.


Leave A Reply