Estamp (Stampa) Nedir?

0
Advertisement

Estamp (Stampa) nedir ve özellikleri nelerdir? Estamp (Stampa) ile ilgili olarak genel bilgilerin veridliği sayfamız.

Ofort veya tığ kalemle, tahta, çinko veya bakır üzerine kazılmış resimlerin (gravürlerin) kâğıda basılmış şekline «estamp» denir. Taş basması resimler de birer estamptır. Estamp eski çağlardan beri dünya memleketlerinin çoğunda yapılmış, birçok güzel örnekler meydana getirilmiştir. Bunlar arasında en çok tanınmış olanlar Japon estamplarıdır.
Avrupa estamplarından bambaşka bir tarzda yapılan Japon estampları serbest ve sade çizgilerle meydana gelir, gölge yoktur. İnsan şekilleri oldukça ilkeldir. Resimlerde yüz çok defa dörtte üç yandan gösterilir, tam yandan çizildiği de olur. Japon estamplarının en büyük özelliği süsleyici olmasıdır. En basil bir resim için bile süslemeye büyük önem verilir.

Estamp çalışmalarının Japonya’ya Çin’den geçtiği sanılıyor. İlk olarak XIV ve XV. yüzyıllarda raslanan Japon estampları ancak XVII. yüzyılda kendine has özelliği kazanmıştır.

Japon estampları sadece ağaç üzecine kazımakla yapılırdı. Ressam, önce saydam bir kâğıt üzerine resmi yaparak kazıma sanatkârına (hakkâke) verirdi. O da kâğıdın resim yüzünü çok zaman kiraz ağacından yapılan tahta takoza yapıştırır, her çizgiyi kabarık bırakarak etrafını oyardı. Bundan sonra, baskıcı, mürekkep veya boyayı sürdükten sonra, nemli bir kâğıdı bu kalıp üzerine koyar, üzerine bir tamponla bastırarak resmin kâğıda çakmasını sağlardı. Renkli estamplar için, resimdeki renk kadar ayrı kalıp yapılırdı, her renk ayrı ayrı aynı kâğıt üzerine basılırdı.

Advertisement

Avrupa’da ilk estamplar XV. yüzyılda yapılmaya başlandı, yüzyıllar boyunca gelişerek devam etti. Daha çok İtalya ve Fransa’da büyük bir gelişme gösteren estamp, Japonya’ dakinin aksine, daha çok bakır üzerine yapılmıştır.


Leave A Reply