Ester Kitabı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Musevilerin kutsal kitabı olan Tevrat’ta bir bölüm olan ve Ester isimli bir kraliçeyi anlatan kısım hakkında bilgiler.

Musevîler’in kutsal kitabı olan Tevrat’ın son bölümlerinden biridir. Bilim adamları bu eserin M.Ö. 130 yıllarına doğru yazıldığını kabul ederler. Kitapta Ester adında bir Musevi kızın başından geçenler anlatılır.

Ester, İran hükümdarı Ahasuerus’la evlenerek kraliçe olur, dayısı Mordekay ile birlikte, Musevîler’in düşmanı olan vezir Hamman’a karşı savaşmaya girişir. Sonunda Hamman’ı alt eder, yerine dayısı Mordekay’ı geçirir. Daha sonra, Hamman’ın Musevîler’in ortadan kaldırılması için düzenlediği toptan öldürme gününde, Musevîler’in üzerine saldıracak herkesi öldürme iznini kraldan almayı başarır. Hikâyenin sonunda Museviler’ in kurtuluşunu belirliyen «Purim» bayramının nasıl ortaya çıktığı anlatılır.

Ester’in hikâyesi usta bir yazarın elinden çıkmıştır. Yalnız, bu hikâyede tanrısal bir varlıktan söz edilmemesi, dinî duygularla, kurallarla ilgili bölümler bulunmayışı, eserin kutsal kitaplar arasına girmesini zorlaştırmıştır. Museviler bu kitabı kutsal yazılar arasına ancak uzun tartışmalardan sonra almışlardır.

Advertisement

Leave A Reply