Eşyalardaki Lekelerin Zararları Nelerdir? Neden Çıkarılır?

0

Eşyalarda bulunan lekeleri niçin çıkarırız? Lekelerin zararları nelerdir? Lekeler hakkında bilgi.

leke

Advertisement

Lekeler Şu Sebeplerden Dolayı Yok Edilmek İstenir :

– Eşyanın görünüşünü güzel göstermek için : Lekeli bir eşya göze hiçbir zaman hoş gelmeyeceği gibi, kişiler de bu görünüşten rahatsız olur. Bir eşya ne kadar güzel olursa olsun, üzerinde bir leke var, bakan kişi eşyanın güzelliğini değil lekeyi ilk anda görecektir. Her bakışta o leke göze çarpacaktır.

– Sağlıklı Bir Çevrede Yaşamak İçin : Sinekler, lekeli ve kirli yerden beslenir, konduğu yerden mikropları alır, bir başka yere taşır çoğalmaları da bu yolla olur. Bunu önlemek için mutlaka lekeler hemen anında çıkarılıp temizlenmelidir.

– Eşyaların Bozulup, Yıpranmalarını, Eskimelerini Önlemek İçin : Leke olan bir eşya hemen temizlenmez, leke eskirse, daha zor çıkar. Çıkarmak için kullanılan ilaç ve araçlar eşyanın o kısmını yıpratır. Bu yıpranma eskimiş lekelerde daha fazladır. Leke çıkmaz, çeşitli ilaç denenirse o kısmı derhal yıpranarak eşyanın eskimesine yol açar. Kazara mürekkep dökülmüş bir hah ıslakken çıkarılırsa lifler boyayı emmez, daha çabuk çıkar. Fakat, şimdi dursun hele sonra çıkaralım denirse, boya kuruyarak sabitleşir, silmekle çıkmaz ve okı-sım yıpranır hatta eskir.

Advertisement

– Eşyanın Uzun Ömürlü Olmasını Sağlamak İçin : Lekeli işyanın ömrü, lekenin kalması ile orantılıdır. Lekeyi çıkarmadığınız takdirde o kısım çürür ve eşyanın ömrü kısalır.


Leave A Reply