Étienne Baluze Kimdir?

0

Étienne Baluze kimdir? Fransız tarihçi ve başarılı bir derlemeci olan Étienne Baluze hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Étienne Baluze Kimdir?

Etienne Baluze, (d. 24 Kasım 1630, Tulle -ö. 28 Temmuz 1718, Paris, Fransa), yayımladığı elyazmaları ve. başka belgelerle ün kazanan tarihçi ve derlemecidir. Toulouse’daki College St. Martial’de ağırlıklı olarak kilise tarihi ve hukuku okudu.

Advertisement
Étienne Baluze

Étienne Baluze

1654’te, tanınmış bir tarihçi olan Toulouse başpiskoposunun yazmanı oldu. Beş yıl kadar Auch piskoposunun yazmanlığını yaptıktan sonra, 1667’de, ileride XIV. Louis’nin maliye bakanlığına getirilecek olan Jean-Baptiste Colbert’in hizmetine girdi. Otuz yılı aşkın süre onun kütüphanecisi olarak çalıştı. Bu sırada, 1670’te College Royal’de de kilise hukuku profesörü unvanıyla görev aldı.

Concilia Galliae Narbonensis (Gallia Narbonensis Konsilleri) adlı yapıtını 1668’de yayımladı. Bunu, Capitularia regum Francorum (1677; Frank Kralının Tutsaklığı), Miscellanea (1678-83; Çeşitli Yazılar), yalnızca bir cildi yayımlanan Nova collectio Conciliorum (1683; Konsillere İlişkin Yeni Derlemeler) ve Vitae Paparum Avenionensium (1693; Avignon Papalarının Yaşamları) gibi başka önemli yapıtları izledi.

Baluze, aynca, dinsel konularda yapıtlar veren birçok yazarın çalışmalarını da yayıma hazırladı. 1700’de kütüphanecilikten ayrıldığında, Colbert’in kitap arşivini olağanüstü zenginleştirmişti. 1707’de College Royal’in yöneticiliğine getirildi. Bouillon kardinalinin isteği üzerine, 1708’de Histoire genealogique de la maison d’Auvergne’i (Auvergne Hanedanının Soy Tarihi) kaleme aldı. Düzmece olduğu günümüzde anlaşılmış bulunan belgelere dayanarak, kardinalin atalarının 9. yüzyıldaki Auvergne kontlarına kadar uzandığını kanıtlamaya çalıştı. Bouillon Fransa dışına kaçtıktan sonra, Baluze de bütün görevlerinden alınarak Paris’ten sürüldü. Historia Tutelensis (1717) adlı tarih çalışmasını sürgünde tamamladı.

Advertisement


Leave A Reply