Eugene Ormandy Kimdir?

0

Eugene Ormandy kimdir ve ne yapmıştır? Orkestra şefi Eugene Ormandy’nin hayat hikayesi, çalışmaları ve başarıları hakkında bilgi.

Eugene Ormandy

Eugene Ormandy Kimdir?

Eugene Ormandy; asıl adı Jeno Ormandy Blau (d. 8 Kasım 1899, Budapeşte – ö. 12 Mart 1985, Philadelphia), Macar asıllı ABD’li orkestra şefidir. Konserlerde geç romantik dönemin ve 20. yüzyıl başlarının bestelerini çaldırmasıyla ün kazanmıştır.

Budapeşte Kraliyet Akademisi’nde Tenö Hubay’dan keman dersleri aldı ve 14 yaşında mezun oldu. On yedi yaşına geldiğinde keman profesörü olmuş, Orta Avrupa ülkelerinde turnelere çıkmaya başlamıştı. ABD’de de bir turneye çıkmak umuduyla New York kentine gitti. Ama bulabildiği iş, sessiz filmlere eşlik etmek için Capitol Theatre’ın orkestrasında keman çalmak oldu. 1924’te asıl şefin olmadığı zamanlarda orkestrayı yönetmeye başladı. Bu onun şefliği meslek olarak seçmesine yol açtı. Radyoda hafif klasik müzik parçaları çaldırdı, yaz konserlerinde şeflik etti. Sonunda Philadelphia Orkestrası’nın vereceği büyük bir konser dizisinde Arturo Toscanini’nin yardımcılığına getirildi. Daha sonra Minneapolis Senfoni Orkestrası ile bir sözleşme imzaladı ve 1931’den 1936;ya değin bu orkestrayla doldurduğu plaklarla bütün ülkede adını duyurdu. 1936’da yeniden Philadelphia Orkestrası’na dönerek Leopold Stokowski ile şefliği paylaştı. 1938’de bu orkestranın birinci şefliğine getirildi. 1980’de emekli olana değin bu görevi sürdürdü.

Kaynak – 2

Eugene Ormandy; Macar kökenli ABD’li orkestra yöneticisidir (Budapeşte 1899-Philadelphia 1985).

Doğduğu kentteki Krallık Müzik Akademisi’nin keman bölümünü bitirdi. 1919’da ABD’ ye gitti, Capitol Theatre’de konzertme-isterlik yaptı. 1921’de ABD’ye yerleşti, New York ve Minneapolis orkestralarına girdi. İki yıl Stokowski’nin yardımcılığını yaptıktan sonra 1936’da Philadelphia Senfoni Orkestrası’nın yöneticiliğini üstlendi. 1980’e kadar sürdürdüğü bu görevi sırasında verdiği konserlerle dünya çapında ün kazandı.


Leave A Reply