Ev Alma Komşu Al Atasözünü Açıklayan Kompozisyon Örneği

0
Advertisement

Ev Alma Komşu Al atasözünü açıklayan, anlatan, örneklendiren kompozisyon örneği, yazı, yazı örneği. Ev Alma Komşu Al ne demektir?

EV ALMA, KOMŞU AL.

İnsan yaşamında komşuluğun önemli bir yeri vardır. Bazen komşu evden daha önemlidir.

İnsanlar tek başlarına yaşayamazlar. Her zaman başkalarına işleri düşer. Birbirine komşu olan insanların, daha iyi ilişkiler içinde olması gerekir. Çünkü her an birbirine destek olmak zorundadırlar. İyi ilişkiler ortadan kalkarsa, komşuluk çekilmez olur. Araya düşmanlık girer. Yaşamak tatsızlaşır; başka bir eve taşınmak zorunluluğu doğar.

Düşünün ki sürekli kavga çıkaran geçimsiz komşuya sahipsiniz. Bu durumda evinizde huzur bulamazsınız. Eve gelirken ayaklarınız komşunuzla karşılaşıp tartışırım korkusu ile geri geri gidecektir. Sonuçta insan yaşadığı evden, oturduğu muhitten dahi komşusu yüzünden soğur hale gelebilir. Oysa iyi anlaşabileceğiniz nezih insanlarla yapılan komşuluk hem yararlı hem de tatminkar olacaktır. Üstelik zor durumlarda komşusunun yardıma koşacağını bilmek insana güven duygusu da verir.

Advertisement

Öyleyse bir yere yerleşirken, ev alırken, ya da kiralarken komşuluk edeceğimiz insanları iyi tanımalıyız. Evden önce, onların iyi olmasına dikkat etmeliyiz.


Leave A Reply