Evde Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Tarifler ve Öneriler

0
Advertisement

Evde dudak bakım önerileri nelerdir? Evde dudak bakımı nasıl yapılmalı? Evde dudak bakımı tarifleri ile rahat ve kolay dudak bakımı nasıl yapılır?

dudak

Dudak bakım önerileri

Yüzümüzde her noktamızın daha sağlıklı ve canlı yapıda kalabilmesini temenni ediyorsak, bu temennimiz dudaklarımız için de geçerlidir. Hassas bölgelerimizden biri olan dudaklarımız; sıcağa, soğuğa, hastalıklara, strese ve daha bunun gibi pek çok nedene bağlı olarak çatlayabilir, kuruyabilir ve pul pul dökülme gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Yüzümüzde en çok dikkat çeken bölgelerden biri olarak hem yemek yerken, hem gülerken, hem de konuşurken sürekli karşımızdaki kişinin görüş alanında bulunan dudaklarımızın bu sebeplerden dolayı bakımını aksatmamak gereklidir. Halk arasında dudak bakımı denilince akla gelen bir nemlendirici sürmek ya da durumu rujla kurtarmak gibi çareler olsa da, aslında bunlar durumu sadece anlık toparlayıcı çözümlerdir. Bu uygulanan yöntemler dudağın estetik görünmesini sağlar fakat sorunu kökten çözüme kavuşturmak adına daha detaylı ve daha sağlıklı bakımlar uygulamak gereklidir.

Kış aylarında kuru soğuktan çatlayan dudaklar, yaz aylarında sıcaktan dökülen ve yine çatlama problemiyle karşılaşan dudaklar için en iyi koruyucu yöntem, doğal malzemelerle yapılacak dudak bakım ürünleridir. Dudak bakımı bitkisel ürünlerle yapıldığı takdirde hem daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilmekte, hem de hazırlanması çok daha zahmetsiz olduğu için her ihtiyaç duyulduğunda büyük maddi bir kaynağa ihtiyaç duyulmadan istenilen zamanda istenilen miktarda hazırlanabilmektedir.

Normal şartlarda dudaklarınız sağlıklı haldeyken doğru rujları ve doğru dudak bakım ürünlerini kullanmanız dahilinde dudaklarınızda daha az miktarda kuruma ve çatlama sorunları meydana gelse de, bu sorunlar ortaya çıktığında normal şartlarda önem verdiğiniz bakım koşullarına bu şartlarda çok daha dikkat etmeniz gerekmektedir. Üstelik dudaklardaki problemler sadece estetik dış görüntü için bir sorun olmamakta, ağzımız sürekli kullandığımız bir bölgemiz olduğu için gün içerisinde size sürekli acı vermeye devam edecektir. Stres durumları, psikolojik bir takım rahatsızlıklardan mağdur olma, mevsim değişiklerinin sert bir şekilde yaşanması ve zor çalışma şartları gibi koşullar dudakların sağlığının bozulduğunun ve acil olarak dudak bakımına ihtiyaç duyulduğunun habercisi olmaktadır.

Advertisement

Evde dudak bakımı nasıl yapılmalı?

Evde dudak bakımı nasıl yapılır konusu gündeme geldiğinde, yapılacak çok kolay tarifleri çok nazik bir şekilde dudaklarınıza uygulamanız tamamen yeterli olacaktır. Dudak bakımı konusu için bahsedilecek püf noktalar ise şu şekildedir;

Eğer dudaklarınızda beklenmedik çatlamalar meydana geliyorsa, bunun yaşanması için iki ana sebep bulunmaktadır. İlki dudakların aşırı soğuk havaya, sert rüzgara ya da tam tersi çok sıcak ve nemli havaya maruz kalmasıdır. Bir diğer neden ise vücudunuzun ihtiyacı olan sudan mahrum kalması ve bunun sonucunda dudaklarınızı susuzluktan ötürü çatlamasıdır. Bu iki ana neden göz önüne alındığında mutlaka her gün bol su içmeyi ihmal etmeden bu nedenler dahilinde oluşabilecek dudak sağlığı problemlerinin önüne geçilebilmektedir.

Dudaklarınızı gözle görülür bir biçimde kuruduysa ve aynada baktığınızda dudaklarınızın üstündeki ölü derileri görebiliyorsanız, bunun önüne geçmek için her gün diş fırçalama seanslarınızda diş fırçanızı dudağınızın üzerinde oval bir şekilde ve hafif dokunuşlarla gezdirerek dudağınızın ölü derilerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu kolay ve basit bakım, dudaklarınızın her zaman daha parlak olmasını sağlayacaktır.
En pratik çözüm yollarından biri özellikle bayanların çantalarında her daim dudak bakım ürünlerinden birini ya da bir kaçını barındırmasıdır. Hatta bu ürünlerde de mümkün olduğunca doğal içerikteliler tercih edilmeli, kimyasal katkılı çatlak kremlerinin yerine doğal zeytinyağı gibi az maliyet kapsamındaki ürünlerle müdahale etmeniz daha mantıklı olmaktadır.

Dudakların sağlığını kaybetmesinin bir nedeni de uzun süreli ıslaklığa ve suya maruz kalmasıdır. Bu tip durumlarda dudaklarda ölü hücreler ve çatlaklar oluşmaya başlamaktadır. Bunun önüne geçebilmek için de aktarlardan satın alabileceğiniz doğal içerikli jojoba yağı özü ya da E vitamini özü kullanmanız mümkündür.

Evde dudak bakımı tarifleri

Dudak için kahveli peeling tarifi
Malzemeler
 • 1 çay kaşığı miktarında toz şeker
 • Yarım çay kaşığı miktarında kahve
 • 1 çay kaşığı miktarında bal
Hazırlanışı

Derin bir cam kasenin içerisinde elinizdeki malzemeleri iyice birbirine karıştırdıktan sonra dudaklarına nazik bir şekilde bu malzemeyi sürün. 10 dakikalık bir bekleyişin ardından ılık bir suyla dudaklarınızı yıkayın. Gözle görülür bir fark elde etmeniz mümkündür.

Dudak için badem yağlı peeling tarifi
Malzemeler
 • 3 ya da 4 damla zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı miktarında toz şeker
 • 3 ya da 4 damla badem yağı
 • 1 yemek kaşığı miktarında bal
Hazırlanışı

Bir kap içerisinde karıştırdığınız tüm bu malzemeleri dudaklarınıza hafifçe sürüp yaydıktan sonra en az 10 dakika, en fazla 15 dakikalık süreçlerle peeling ürününü dudaklarınızda bekletmeniz gerekmektedir. Bu malzemeler sayesinde dudaklarınızdaki çatlama sorunları ortadan kaldırılacak, ölü hücreler dudak yapınızdan temizlenerek daha dolgun ve daha canlı dudaklara kavuşma şansınız olacaktır. Beklediğiniz süreçten sonra dudaklarınızı ılık suyla yıkamanız yeterlidir.

Advertisement
Dudak için karbonatlı peeling tarifi
Malzemeler
 • 1 çay kaşığı miktarında bal
 • 1 çay kaşığı miktarında karbonat
 • 2 damla miktarında zeytinyağı
Hazırlanışı

Elinizdeki karbonatı ve balı bir kap içerisinde macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından bu karışımı hafif bir şekilde dudağınıza sürüp 3 dakikalık süreçle bekleyin. Süre geçtikten sonra ılık suyla yıkadığınız dudaklarınıza son olarak zeytinyağı da sürüp 10 dakika zeytinyağını dudaklarınızda bekletin.

Bal ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı dudaklarınıza yedirip 3 dakika bekleyin ve sonrasında ılık suyla dudaklarınızı temizleyin. Ardından dudaklarınıza zeytinyağı sürüp 10 dakika bekleyin. Bu süreçin ardından da yine dudaklarınızı ılık suyla yıkayıp uygulamayı sonlandırabilirsiniz

Dudak için vazelinli peeling tarifi
Malzemeler
 • Yeterli miktarda pamuk
 • Yeterli miktarda vazelin
Hazırlanışı

Elinizdeki vazelini dudaklarınıza uyguladıktan sonra 15 dakika içerisinde pamukla yavaşça temizlemeye başlayın. Siz dudaklarınızı narin bir şekilde ovalayarak temizledikçe vazelin etkisini göstermeye başlayarak dudaklarınızdaki ölü hücrelerden sizi kurtaracaktır.


Leave A Reply