Evde Hoşgeldin Bebek Kartı Yapımı

1
Advertisement

Evde hoşgeldin bebek kartı nasıl yapılır? Adım adım şablonları ile hoşgeldin bebek kartı yapalım.

Evde Hoşgeldin Bebek Kartı Yapımı

Bir bebeğin doğumu çok özel bir olaydır ve akrabalarınızdan,dostlarınıza kadar pek çok kişiye, elden geldiğince çabuk haber vermek istemeniz, son derece doğaldır. Batı ülkelerinde yaygın bir âdeti benimseyerek, bu güzel haberi kartlarla duyurabilir, üstelik kartlarınızı kendiniz hazırlayarak, bebeğinizin fiyonkla süslenmiş bir fotoğrafından, katlanmış bir ayıcıklar dizisinden oluşan kartlara kadar, çok çeşitli seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

BASİT TUTUN

Sanatçılığınız üstünüzde değilse ya da kendinizi henüz uzun uzun bir şeylerle uğraşamayabilecek kadar dirençli hissetmiyorsanız, bavul etiketleriyle son derece özgün kartlar yapabilirsiniz: Etiketleri bavullara bağlayan sicimlerin yerine uygun renkli kurdeleler kullanmanız yeterlidir.

Advertisement

Kart olarak ne seçmiş olursanız olun, üstünde ya da arkasında doğum tarihini, saatini, yerini, bebeğin doğuş ağırlığını ve kuşkusuz adını yazacak yer kalmalıdır.

Bütün bu saydıklarımız, yapılması kolay şeylerdir ve yalnızca temel birkaç malzeme gerektirir: İnce karton, dantel ya da kurdele, parçaları süslemek için bazı renkli kalemler. Kartlarınızı, bayram ya da yılbaşı tebriği kartlarından, duvar kâğıtlarından kopya edeceğiniz çeklerle, bordürlerle süsleyebilirsiniz.

Gerekli malzeme

Beyaz ya da renkli karton
Maket bıçağı (kırtasiyecilerde)
Makas
Cetvel
Yapıştırıcı
Aydınger kâğıdı ya da ince kâğıt
Kurşunkalem

Advertisement

Süslemek için

Kurdele ve dantel parçaları
Renkli keçe uçlu kalemler

bebek-karti-1

Fotoğraflı bir kart için, kartondan, tasarladığınız karton genişliğinin üç katı genişliğinde bir dikdörtgen kesin. Kurşunkalemle eşit genişliğe bölün, katlanacak kenarları iki yandan çizgilerin üstünden katlayarak bastırın. Kenarların birbirine değdiği yerlerin ortasından birer yarım daire kesip çıkarın.

Advertisement

bebek-karti-2

Kenar kapaklarını kaldırıp, fotoğrafı tersi üste gelecek biçimde, ortadaki bölümün arkasına yerleştirin. Sol kapağa yukardan aşağı yapıştırıcı sürüp, fotoğrafın arka yüzü üstüne katlayarak, iyice bastırın ve yapışmasını sağlayın. Sağ kapağı üstüne kapatın. Kartı çevirip, önyüzünü dilediğiniz gibi süsleyin.

bebek-karti-3

Bir süsleme parçası için, birbirinin aynı iki karton parçası kesin. Dantel ya da kurdele parçasının kenarını, karton parçalarından birinin ters yanına çepeçevre yapıştırın, ikinci karton parçasının arka yanına yapıştırıcı sürüp, dantelli parçanın üstüne yerleştirin ve bastırarak yapıştırın. Çevirip, önyüzü süsleyin.

Advertisement

bebek-karti-4

Kartın katları açılınca sıralanan bir desen grubu için, üstüne şekli çizmeden, kartı akordiyon gibi katlayın; sonra keserek şekli çıkarın. Çizgilerin kat kenarına göre üstüste gelmesine, açıldığında şekillerin sıra oluşturacak biçimde olmasına dikkat edin.

Uyarı ve öneriler

• Karton satın alırken, kolayca kesip katlayabilmek için incesini, ama kırışmayacak kadar da dayanıklısını seçin.

Advertisement

•Gerçekten şık bir şey hazırlayabilmek için, satıcıya uygun zarfları bulunup bulunmadığını sorun.

• Hem karton, hem de bez yapıştıran cinsten bir yapıştırıcı kullanın ve kullanma önerilerini dikkatle uygulayın, iyice yapışması için, sürdüğünüz yapıştırıcının biraz kurumasını beklemek gerekebilir.

•”Hazır” süsler için kırtasiyecilerdeki ya da kartpostal satan dükkânlardaki çıkartmalara bir göz atın.

bebek-karti-sablon

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply