Evde Pizza Nasıl Yapılır?

0

Çocuklar için cazip olabilecek evde hazırlanmış pizza tarifi. Evde pizza hamuru nasıl açılır, pizza nasıl yapılır, tarifi.

Evde Pizza

Advertisement

Pizza hamuru yuvarlak ya da bir kare oluşturacak biçimde açılabilir. Pizza hamurunu hazırladıktan sonra, üstüne domates püresi yayılır. Sonra, suyu süzülmüş konserve mısır taneleri, ton balığı, mozzarella peyniri dilimleri gibi istenen garnitürlerle süslenip, fırında pişirilir. Piştikten sonra, yuvarlak hazırlanmışsa üçgenler biçiminde, kare biçiminde hazırlanmışsa kareler ya da dikdörtgenler halinde kesilebilir.

Hamur açmaya vaktiniz yoksa, Fransız tipi ince uzun bir ekmeği (baget) uzunlamasına ikiye bölüp, parçaların üstüne domates püresi yayın. Üstünü koyu mayonez ve rendelenmiş peynirle, en üstü de salam dilimlerinden kama biçiminde kesilmiş küçük parçalarla süsleyin. Izgarada ya da fırında, altın sarısı renk alıncaya ve gevrekleşinceye kadar (10-15 dakika) pişirin. İnce parçalar halinde kesip, servis yapın.

Gerekli malzeme

Hamur

Advertisement

15 g yaş maya, 1 kahve kaşığı tozşeker, 1/2 su bardağı + 1 çorba kaşığı ılık su, 250 g un, 1 tatlı kaşığı tuz,
2 tatlı kaşığı zeytinyağı

Garnitür

250 g küp biçiminde dilinmiş domates, 50 g rendelenmiş çedar peyniri (ya da kaşar peyniri), 100 g şerit biçiminde kesilmiş jambon ya da salam, garnitür malzemeleri isteye göre çeşitlendirilir.

Yapılışı:

Mayayı tozşeker ve 1 çorba kaşığı suyla karıştırıp, krema kıvamına gelince, bir kenarda kabarıncaya kadar (15-20 dakika) bekletin. Un, tuz ve 1/2 su bardağı suyu, bir kâseye koyup, mayayı ekleyerek, hamur kâsenin kenarlarından ayrılıncaya kadar karıştırın. Hamuru hafifçe unlanmış bir tezgâhta, düzgün, esnek ve pürtüksüz hale gelinceye kadar yoğurun.

Advertisement

Bir başka kâseyi 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla yağlayıp, hamuru koyarak, üstünü nemli bir bezle örtün ve bir kenarda kabarıncaya (hacmi yaklaşık iki kat artmalıdır) kadar bekletin. Pizza hamurunu iki ayrı pizza yapmak için iki parçaya ayırın. Her parçayı hafifçe unlanmış tezgâhta oklavayla 0,5 cm kalınlığında açın. Sonra pizzaları, 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla yağlayacağınız bir fırın tepsisine aktarın.

Küp biçimi domatesleri pizzaların üstüne yayın. Tuz ve karabiber serpip, üstüne rendelenmiş peyniri yayın. En üste jambon ya da salam şeritlerini kafes biçiminde dizin. 200 °C’a ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirdikten sonra servis yapın.


Leave A Reply