Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz Kompozisyon

0
Advertisement

Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz atasözünü açıklayan, anlatan, örneklendiren kompozisyon örneği, yazı. Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz ne demektir?

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ

Tasarılarımız, uygulamada düşündüğümüz gibi gerçekleşmeyebilir.

Diyelim ki, bayram yaklaşıyor.Çarşıya çıkıp bazı şeyler almamız gerekiyor. Evde oturur, kendi kendimize bir hesap yaparız. Gömlek şu kadar, pantalon, kemer bu kadar… eder, deriz. Ama çarşıya vardığımızda, bunların fiyatlarının bizim düşündüğümüz gibi olmadığını, elimizdeki paranın yetmediğini görürüz..

Bunun gibi, yaptığımız planlar, bazan uygulamada, düşündüğümüz biçimde değil de, başka biçimlerde gerçekleşir. Öğrenci girdiği yazılı yoklamada iyi not beklerken, zayıf alabilir. Çiftçi, çok ürün alacağım derken, birdenbire yağan bir dolu ya da yağmur, tüm umutlarını yok edebilir. Güneş ve denizden yararlanmak için tatile çıkan birisini, aniden göreve çağırabilirler. Aylardır düşlenen tatil, başlamadan bitebilir.

Yaşam, böylesine sürprizlerle doludur. Bu tip kötü sürprizlere hazırlıklı olmak gereklidir. Hayatta hiçbir şey garanti değildir, bunun bilincinde davranmalıyız. Hesapladığımız gibi gitmeyen işlerden rahatsız olmamak, üzülmemek olası değildir ya, öyle fazla da büyütüp, dert edinmemek gerekir.

Advertisement

Leave A Reply