Evlilik İzni Ne Kadardır?

0
Advertisement

Evlilik izni ne kadardır? Mazeret izinleri ve işçilerin evlilik izinlerinin süresi ve şartları ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

4857 Sayılı İş Kanunu ve 357 Devlet Memur Kanununda, özel işletmelerde veya kamu dairelerinde çalışan işçilerle, memurlara evlilik izin hakkı tanınmıştır. Evlilik izni ne kadardır? Yazımızda kanunda işçi ve memura verilen evlilik izinlerinin süreleri, şartları ve ne zaman kullanabileceği gibi merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Mazeret İzinleri Nelerdir?

Devlet, çalışanların özel günlerinde, yıllık izinlerine dahil edilmeden mazeret izinleri vermiştir. Evlilik, evlat edinme, anne – babanın, eşin, çocuğun vefatı ( 3 gün ), eşin doğum yapması ( 7 gün ) gibi günlerde mazeret izni vermektedir.

İşçilerin Evlilik İzinleri Kaç Gündür?

4857 Sayılı İş Kanununa göre evlilik izni işçiler için 3 gündür. Verilecek 3 günlük evlenme izni kesinlikle yıllık izinden düşürülemez. Bu izin özel bir izin olup, yıllık izinden bağımsız olarak kullanılmaktadır. Yine 3 günlük izin süresince, iş veren işçinin maaşından kesinti yapamaz.

Advertisement

İşçi Evlilik İzni İçin İş Verenine Hangi Evrakları Teslim Etmek Zorundadır?

Evlilik izninin kullanılabilmesi için nikah şartı bulunmaktadır. İşçi, nikah sonrası istediği günde, iş vereniyle görüşüp 3 günlük evlilik iznini kullanabilir. Eğer ki işçi, nikahtan önce evlilik iznini kullanmak istiyorsa, nikah dairesinden nikahın yapılacağı gün, saatini belirten belgeyi iş verenine teslim etmesi gerekir. Nikahtan sonra kullanılacak evlilik izinlerin de ise evlilik cüzdanının fotokopisini iş verenine teslim etmesi gerekir. Kamu da çalışan işçiler de bu bu belgeleri İnsan Kaynakları Müdürlüğüne yoksa Personel Müdürlüğüne teslim etmesi gerekir.

Bayram Tatillerinde ve Hafta Sonlarına Gelen Evlilik İzinleri

Evlilik izinlerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri ve 4857 sayılı İş Kanununda da açıklık getirilmemiş konulardan biri olan evlik izinlerinin bayram veya hafta sonlarına denk gelmesidir. Ancak, İş Kanununda evlilik iznini iş günü olarak belirtilmediği için hafta sonlarına, bayramlara denk gelen evlilik izinleri iznin içinde kullanılması gerekiyor.

Kaç Defa Evlilik İzni Alınabilir?

İşçilerin evlilik izinleriyle ilgili son olarak da evlilik izin süresi almanın sınırı yoktur. Yani önceden evlilik izni almış ancak boşanmış işçiler, yeniden evlendiklerinde evlilik izinlerini tekrar kullanabileceklerdir.

Memurların Evlilik İzinleri Kaç Gündür?

Advertisement

Memurlar için evlilik izin süresi de 7 gündür. Memur, evlilik iznini kullanabilmesi için kurumuna başvurması gerekir. Evlilik izni başvurusu yapılmadan yapılan izinler, yıllık izin sürelerinden düşecektir. Diğer şartlar da yukarıda belirtmiş olduğumuz işçi evlilik izinleriyle aynı şartları taşımaktadır.


Leave A Reply