Exoplanet Discovery Nedir?

0

Google tarafından bugün yapılan Exoplanet Discovery doodle ne anlama geliyor? Exoplanet Discovery Nedir? Exoplanet Discovery Ne demektir?

Advertisement

Google muhtemelen haber sitelerinin yapmış olduğu anlamsız haberler sebebi ile uzun süredir ülkemizde Doodle yayınlamıyordu. Ancak bugün sürpriz bir şekilde Google Doodle yaptı. Ancak bir sürpriz daha vardı bu defa Doodle üzerine tıklandığında İngilizce bir terim ile karşılaşıldı. Bu Google Doodle’ları içerisinde ülkemizde de aktif olanlar içerisinde bir ilk. Peki burada yer alan Exoplanet Discovery terimi ne anlam ifade ediyor.

Kelimenin Türkçe olarak tam karşılığı ise dış gezegen bulma, dış gezegen keşfetme anlamına gelmektedir. Kelime anlamı bu haber anlamı ise NASA’nın yaptığı bir keşif….

NASA dünyamıza 39 ışık yılı uzaklıktan bir yıldız sisteminde bizim dünyamıza benzeyen tam 7 gezegen keşfetti. Evet yanlış okumadınız NASA dünyaya benzeyen 7 gezegenin olduğu ve üzerinde su olduğunu düşündükleri 7 gezegen keşfetti. Bu gezegenlerden 3’ünde hayat olabileceği tahmin ediliyor. Gezegenler aynı güneş sisteminin içerisinde ve birbirlerine çok yakınlar. Zaten yukarıdaki resimde bu gezegenleri temsil etmekte. Gezegenler o kadar birbirine yakınmış ki o sistemdeki bir gezegenden diğer gezegenler gökyüzünde görülebiliyormuş. Hatta gökyüzünde Ay’dan daha büyük şekilde gözükebileceklerini de açıkladılar. Yani son dönemin popüler terimi ile konuşacağız “Batı Dünyası” yepyeni gezegen ve hayatları bulma yolunda emin adımlar ile ilerliyor…

Ne diyelim. Dünyamız yok olmaya doğru emin adımlar ile giderken belkide insanlık kendisine yaşayacak başka bir gezegen ya da NASA’nın keşfettiği gibi gezegenler silsilesi bulacaktır. İşte efendim Exoplanet Discovery teriminin  neden Google’da Doodle olduğunun kısa hikayesi ya da açıklaması bu şekildedir.

NKFU

Advertisement


Leave A Reply