Eylül Ayında Bahçe Bakımı

0
Advertisement

Eylül ayında bahçeye ne ekilir? Eylül ayında bahçe tiplerine göre (meyve, sebze) yapılması gereken işler, bahçe bakımı hakkında bilgiler.

Eylül Ayında Bahçe Bakımı

Eylül Ayında Bahçe Bakımı

Eylül; Yılın dokuzuncu, sonbaharın ilk ayıdır. 30 gün çeker. Ağustosta kısalmaya başlayan gündüzler eylül ayında daha kısalır, bu kısalma 30 gün içinde 29 dakikayı bulur. Eylülde sıcakların kuvveti iyice kırılarak, hafif soğuklar, yağmurlar başlar. Bu ay m 21’inde gece ile gündüzün uzunluğu bir olur.

Bahçemizde Eylül

Çiçek Bahçesi. — Ağustos’ta yapılan işler bu ayda da yapılır. Haziranda dikilen tohumlardan elde edilen çiçek fideleri, fideliklere dikilir. Aşıya, daldırma işine son verilir. Karanfiller fideliklere taşınır, mevsiminden önce yetiştirilecek çiçek soğanları saksılara yerleştirilir. Yetişmiş tohumlar güneşli bir zamanda toplanır. Yeniden bahçe düzenlene-cekse eylülde işe başlamalıdır. Kışı dışarıda çıkarabilecek çiçek fidelerine şaşırtma yapılır.

Çimenler bu ayın ilk haftaları içinde ekilip üzerlerine yanmış gübre atılır. Yeniden açan güllere şerbet verilir. Minelerin, sardunyaların tohumları koparılıp atılır. Çiçek yastıklarının, çerçevelerinin toprakları da eylülde tazelenerek hazırlanır.

Advertisement

Meyva Bahçesi. — Olgunlaşan meyvaların çevresindeki yapraklar koparılarak, yemişin daha iyi yetişmesi sağlanır. Şeftali, kayısı, badem, erik, kiraz, vişne gibi meyvaların çekirdekleri çimlendirilmek üzere, ıslak kum içine dikilerek, sabah-akşam sulanır. Ekim, kasım aylarında dikilecek meyva ağaçları için çukurlar açılır. Badem ağaçlarına kalem aşısı yapılır. Bazı taze fidanların toprağı tutması için, bulundukları yerden çıkarılıp, kökleri kırıldıktan sonra yeniden dikilmesi iyi sonuç verir.

Eylül içinde arıların saldırısından meyvaları korumak için ağaçlara ballı su dolu kablar koymalıdır. Yaban arılarının da bu ay içinde ağaçlarda yuva yapmasına engel olmalıdır.

Sebze Bahçesi. — Havalar soğuduğu için eylülün ikinci haftasında gece ayazları başlar, kırağı da düşer. Kırağıdan sebze tohumlarını korumalı, dikimi kırağı düşmeden önce yapmalıdır.

Kış yastıkları bu ay hazırlanır. Ağustosta dikilen ıspanaklar seyrekleştirilir. Lâhananın, kerevizin dipleri doldurulur. Maydanoz, tere, hindiba, salata, bakla, bezelye, turp, havuç, ıspanak tohumları, diş olarak sarmısak, tane olarak soğan, kökten ayırma olarak da kuzu kulağı dikilir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?