Ezine Nerededir? Ezine Hangi İlimize Bağlıdır?

0

Ezine nerededir? Ezine hangi ilimize bağlıdır? Çanakkale Ezine ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Çanakkale Ezine

Ezine; Çanakkale İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Geyikli), 49 köyü vardır. İlin güneybatısında; batıdan Ege Denizi, kuzeyden Merkez, doğudan Bayramiç, güneyden Ayvacık ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklarının büyük bölümü ovalıktır. Eski Menderes Çayı çevresinde gelişen ova, ilçenin doğusunda dar bir vadiyken batıya doğru genişleyerek Ezine Kasabası yöresinde ovaya dönüşür. İlçede kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 15°C, yağış tutarı 550 mm’dir. Alçak kesimlerde doğal bitki örtüsünü makiler oluştururken yüksek kesimler iğne yapraklı ağaçlar ve meşelerle kaplıdır. En önemli ırmak, Eski Menderes Çayı’dır. Başlangıçta doğu-batı, Ezine’yi geçtikten sonra güneydoğu-kuzeybatı doğrultusunda akar, Kumkale yakınlarında Çanakkale Boğazı’na dökülür. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, bakla, kurufasulye, nohut, pamuk, ayçiçeği, susam, elma, üzüm, zeytin), küçükbaş hayvancılık (koyun, kılkeçisi) ve hayvansal ürünler (deri, peynir, yağ) ticaretine dayanır. İlçe merkezinde zeytinyağı, deri ve çimento fabrikaları vardır.

Eski Menderes Çayı’na karışan Akçin Deresi kıyısında, deniz düzeyinden 55 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 47 km, Çanakkale-İzmir Karayolu’na 2 km uzaklıktadır. Antik Neandria Kenti’nin kalıntıları ilçenin güneybatısında yer alır.


Leave A Reply