F Harfi İle Başlayan Müzik Terimleri ve Anlamları

0

F harfi ile başlayan müzik terimleri nelerdir? Müzik terimleri sözlüğü a dan z ye müzik terimleri ve açıklamaları.

F — Harflerle adlandırılan ses dizisinde «fa» notasının adı.
FAGOT (Fran. Basson) — Çift kamışlı, pes sesli, tahtadan yapılmış nefes çalgısı. Orta do’ nun üç oktav altında si bemolden üç buçuk oktav yukarıya mi bemole kadar uzanan ses alanı vardır. Kontrafagot: Alanı fagota kıyasla bir oktav aşağıdan başlayan çalgı.
FALSETTO (İtal.) — Erkek seslerin normal alan dışında tiz, kadın sesine benzer sesler çıkarmak amacıyla başvurdukları yöntem.
FANDANGO (İsp.) — Üç zamanlı, canlı, gitar ve kastanyet eşliğiyle oynanan İspanyol dansı.
FANFAR (Fran. Fanfare) — Maden çalgıların çaldığı, genellikle şenliklerde ve törenlerde ilgi çekmek için kullanılan müzik.
FANTAİSİE (Fran. İtalyanca: Fantasia, Almanca, Phantasiestück; İngilizce: Fancy) — Bağımsız biçimli parça. Başlangıçtaki anlamına göre, bölüm benzetmelerinin «imitation»ların önce motet kurallarına uygun olarak, sonraları kontrapunta yazısında daha büyük özgürlükle yapıldığı parçalar. 18. yüzyıla kadar yazılmış «fantasie»ler, Bach’da en kesin ilkelerini bulan fuga yazısını hazırlamıştır.
FARANDOLE (Fran.) — Fransız halk dansı. Jig’e benzer.
FİNALE (İtal.) — Konçerto, senfoni, opera gibi uzun, ya da çok bölümlü bir bestenin son bölümü.
FLÜT — Tahta, ya da madenden yapılmış kamışsız nefes çalgı sı. Çok eski bir geçmişi vardır Bugünkü flütün mekanizması nı hazırlayan, 19. yüzyıl Al man flütçüsü Theobald Böhm dür.
FOLİA — Eski Portekiz dansı.
FORLANA — Jig’e benzer İtalyan dansı.
FORTE (İtal.) — Güçlü.
FUGA (Lat. Fransızca Fugue) — Kontrapunta yazısı biçimlerinden biri. Tema (ya da, başka bir deyişle konu) bir seste sunulur ve sonra öbür sesler birbirbiri ardından benzetiş yoluyla konuyu izler. «Fuga» sözcüğü Latincede «kaçmak» anlamına gelir. Nitekim Fuga’da,seslerin birbiri ardına sıralanması kovalamayı andırmaktadır.
FUNEBRE (İtal.) — Yaslı. Marcia funebre: Cenaze marşı.
FUOCO, CON (ital.) — Ateşli.
FURİANT — Çabuk tempoda bir Bohemya dansı.
FURİOSO (İtal.) — Öfkeli.

Advertisement

Leave A Reply