F Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri, F İle Bitki

0
Advertisement

Baş harfi F olan hayvanların isimleri listesi ve özellikleri, resimleri. F harfi ile başlayan hayvanlar nelerdir, hakkında bilgi.

F harfiyle başlayan sebze ve meyveler

Arka resim kaynak: pixabay.com

F Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

taze fasulye

Kaynak: pixabay.com

FASULYE

Taze fasulye, ortak fasulye çeşitlerinin olgunlaşmamış, genç meyvesi ve koruyucu kabuklarıdır. Taze fasulye içindeki fasulye tohumları tam olarak olgunlaşmadan önce hasat kabukları ile tüketilir. Taze fasulye yaz mevsiminin sevilen sebze yemeklerindendir. Kışın da tüketebilmek için dondurularak saklanır, genellikle zeytinyağlı olarak yemeği yapılır.

feijoa

Kaynak: pixabay.com

FEİJOA MEYVESİ

Feijoa; ağacında canlı yeşil renkte yaprakları olan ve kırmızı kırmızı çiçekler açan bir türdür. Çiçekleri gibi kendisinin de güneş gören kısımları kırmızı renge döner. Ama meyvenin asıl rengi sarımsıdır. Kendine has bir aroması vardır. Tadı; çilek, kivi ve muz karışımıdır. Diğer bir adı ise kaymak ağacıdır. Bu ağaç yaz başlangıcında yani haziranda çiçek verir. Çiçek verdiği dönem ise 2 ay kadar sürer. Daha sonra eylül ayında meyvelerinin belirginleşir.

fesleğen

Kaynak: pixabay.com

FESLEĞEN

Fesleğen, ballıbabagiller familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Yemeklerde kullanılmak üzere tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya’nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da, günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır.

fındık

Kaynak: pixabay.com

FINDIK

Kayıngiller’den bodur bir ağaççıktır. Erkek çiçekleri de, dişi çiçekleri de aynı ağaç üzerinde bulunur. Erkek çiçekleri dallara asılmış tırtılları andırır. Dişi çiçekler ise, çok ufak oldukları için, göze çarpmazlar. Çiçekler geliştikten sonra, tırtılsı erkek çiçeklerin tozları çevreye saçılarak, dişi çiçekleri döller. Döllenen yumurtalar fındık içini, yumurtalık çeperi de fındık kabuğunu meydana getirir. DEVAMI

fıstık

Kaynak: pixabay.com

FISTIK

Fıstık (Arachis hypogaea), Güney Amerika kökenli bir baklagildir. Fıstık protein, yağ ve çeşitli sağlıklı besinler bakımından zengindir. Araştırmalar fıstığının kilo kaybı için bile faydalı olabileceğini ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. DEVAMI

Advertisement
frambuaz

Kaynak: pixabay.com

FRAMBUAZ

Frambuaz, birleştirilmiş bir meyvedir, yani bir çok parçanın bir araya geldiği anlamına gelir. Böğürtlene benzer, ancak meyvesi içi oyuktur. Pek çok farklı frambuaz bitkisi türü var. Frambuaz bitkisinin yaprakları da bitki çaylarında taze olarak kullanılır veya kurutulur. Frambuaz olgunlaştığında yenir ve aynı zamanda meyve suları için bir nektar kaynağıdır. Frambuaz, dünyanın bazı bölgelerinde popüler bir meyvedir.

frenk inciri

Kaynak: pixabay.com

FRENK İNCİRİ

Frenk İnciri ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişen; kırmızı, turuncu, sarı renklerde görülen kaktüs meyvesine verilen isimlerden bir tanesidir. Frenk inciri, kaktüs meyvesi olması sebebiyle kabuğunda tıpkı gül dalında olduğu gibi dikenler bulundurur. Bir çatal yardımıyla toplanan bu garip kaktüs meyvesinin, soymadan önce dikenleri tütsülenir ve böylece dikenler etkisiz hale getirilir.

frenk üzümü

Kaynak: pixabay.com

FRENK ÜZÜMÜ

Taşkırangillerden, çoğunluğu kışın yaprağını döken, bazıları da her zaman yeşilliğini muhafaza eden bodur çalılardır. Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmezler. Dalları zayıftır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar halindedir. Salkımlar üzerinde taneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydam olduğundan, tanenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir. Meyveler mayhoş ve tatlıdır.


Leave A Reply