F Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi F olan, F harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? F Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

f ülke

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Falkland Adaları Stanley
 Faroe Adaları Tórshavn
 Fas Rabat
 Fiji Suva
 Fildişi Sahili Yamoussoukro
 Fildişi Sahili (Siyasî olarak) Abidjan
 Filipinler Manila
 Filistin Kudüs
 Finlandiya Helsinki
 Fransa Paris
 Fransız Polinezyası Papeete

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Manila

Manila; Filipinler’in başkentidir. Luzon Adası’nın güneybatısında, Manila Körfezi’nde yer alır. Kent, Pasig Irmağı tarafından ikiye bölünür. Ülkenin en büyük limanı, ticaret, endüstri ve kültür merkezidir. Metalürji, gemi yapımı, otomobil, montaj, dokuma, besin, iplik, sigara, kimya, kozmetik bitkisel yağ, önde gelen endüstri dallarıdır.

Tarih: İspanyol misyonerleri tarafından 1571’de yaptırılan bir kale çevresinde gelişti. 1762-1764 arasındaki İngiliz işgali dışında sürekli İspanyol egemenliğinde kaldı. 1898’de İspanyol -ABD güçleri arasındaki Manila Savaşı sonrasında ABD denetimi altına girdi. Sürekli ayaklanmalar sonucunda 1901’de bağımsız yönetime kavuştu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 2 Ocak 1942’de Japon birlikleri tarafından ele geçirildi. Şubat 1945’te Japonlar kentten çekildi.

MANİLA KÖRFEZİ, Filipinler’de. Luzon Adası’nın güneybatısında, Güney Çin Denizi’ne dar bir boğazla açılan körfezdir. Yüzölçümü 270 km2, kıyı uzunluğu 193 km, en geniş yeri 48 km. Dünyanın en korunaklı doğal limanlarından biridir. Körfezin girişi 18 km genişliğinde olup Corregidor Adası ile ikiye ayrılır. Kuzey bölümü, adayla Bataan Yarımadası arasında ve 3.2 km genişliğindedir.

1 Mayıs 1898’de İspanyol-Amerikan Savaşı’na sahne oldu. İspanyol Donanması, Amerikan birlikleri tarafından birkaç saat içerisinde yok edildi. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında önemli deniz çatışmalarına sahne oldu. Manila’nın Japon işgalinden kurtarılması sırasında, çok sayıda Japon gemisi, ABD silahlı kuvvetleri tarafından batırıldı.

Advertisement

Rabat

Rabat; Arapça Er-Ribat. Fas’ın başkentidir. Atlas Okyanusu kıyısında, Bou Regreg Irmağı’nın ağzında Salé Limanı’nın tam karşısında, Kazablanka’nın (Dar-el-Beyda) 92 km kuzeydoğusunda yer alır. Halıcılık, balıkçılık, dokuma, asbest, bira, şeker işleme, değirmencilik, sigara, balık, meyve ve sebze konserveciliği başlıca endüstri etkinlikleridir. Merkezi hükümette, yabancı ülke temsilciliklerinde çalışan görevliler, kentin ekonomik yaşamında önemli rol oynar. Kasba Kalesi ve eski kent Medina kıyı yakınlarındadır. Medina’nın eski ve küçük bir bölge olmasına karşın, Yeni Kent, hükümet binaları, elçilikler, Ulusal Üniversite, parklar, geniş caddeleriyle çağdaş bir ticaret ve kültür merkezidir. Yapımına 1190’da minare olarak başlanan, sütunları ile ünlü kulesiyle Hasan Camisi ve Büyük Cami (13. yüzyıl) tarihsel eserleridir.

Tarih: Kentin Şella yöresinde yapılan kazılarda, Neolitik yerleşim ve Roma kenti Sala Colonya’nın kalıntılarının ortaya çıkması, yörede yerleşimin tarih öncesi çağlara uzandığını kanıtlar. 11. yüzyılda Salé Limanı, Berberi Muvahhit Hanedanı’nın kurucusu Abdülmümin döneminde (1136-1163) Kasba Kalesi ve surlarla çevrili kent inşa edildi. 1609’da İspanya’dan sürülen Mağribler (Faslılar) Rabat’a gelerek eski kent (Medina’yı kurdular). Değişik tarihlerde korsanların üssü durumuna gelen kent, daha sonra Fas Sultanlığının, 1912’de Fransız Fas’ının merkezi oldu. Bağımsızlık (1956) sonrasında da başkent konumunu korudu.


Leave A Reply