Falstaff Operası Konusu Özeti Karakterler Hakkında Bilgi, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Falstaff Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Falstaff Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

FALSTAFF

Üç perdelik operadır.

Metin: Arrigo Boito.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1893 Milano.

Başlıca kişiler:

Falstaff (Bariton), Dr. Caius (Tenor), Meg Page (Mezzosoprano), Alice Ford (Soprano), Nanetta (Soprano), Dame Quickly (Mezzosoprano), Ford (Bariton), Fenton (Tenor).

Konunun geçtiği çağ ve yer: İngiltere’de Kral Dördüncü Henry çağında Windsor.

Advertisement

Konusu:

Windsor’un çapkın ihtiyarı Falstaff kadınları rahat bırakmamakta, bu nedenle kentin başlıca konusu olmaktadır. İşte yine Meg Page ve Alice Ford’a birer mektup yazmış, buluşma isteğinde bulunmuştur. Kadınlar artık bu işi sonuçlandırmaya ve ihtiyarı rezil etmeye karar verirler. Kocaları ise aynı konuyu tartışmakta, beri yanda Ford’un kızı Nanetta ile genç Fenton durumu umursamadan birbirlerine sevgilerini açıklamaktadırlar. Ortak karara göre Dame Quickly meyhaneye giderek Falstaff’ı görecek, her iki kadının da buluşmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyleyecek, Ford kılık değiştirerek Falstaff’ın ağzını arayacaktır.

Falstaff buluşma haberine çok sevinir, belirtilen gün ve saatte Alice Ford’un evine düşer. Kadına yaptığı serenadını bitirdiği anda Dame Quickly belirerek erkeklerin durumu haber aldıklarım, baskına hazırlandıklarını haberler. Kadınlar ihtiyarı bir çamaşır sepetine koyup üstünü örterler. Erkekler evi aramaya koyulurlar, bir köşede Nanetta ile öpüşmekte olan Fenton’u yakalayıp götürürler, uşaklar çamaşır sepetini içinde Falstaff’la nehre boşaltırlar. Zavallı ihtiyar başına geleni şarapla unutmaya çalışırken Dame Quickly tekrar gelir, Alice’nin olan bitenden çok üzüldüğünü, gece kendisini Windsor Parkı’nda beklediğini söyler. Kadın ve erkeklerin kararına göre herkes bir kılığa girecek, bu arada Nanetta ile evlenmek isteyen Dr. Caius keşiş olacaktır. Gece belirtilen saatte Falstaff görünür, oyunu düzenleyenler türlü kılıklarda üzerine yürüyerek sevimli çapkını bir güzel döverler. Sıra Nanetta’nın nişanına gelmiştir. Ford kızını elinde keşiş değneği tuttuğundan ötürü Dr. Caius sandığı Fen-ton’la nişanlar. Oysa durumu bilen Alice Ford kızını sevdiğiyle nişanlamak için Fenton’un eline bir keşiş değneği tutuşturmuştur. Yapıt mutlu bir hava içinde ve Falstaff’ın «Dünyada her şey alaydan ibarettir!» sözlerine tümünün katılmasıyla sona erer.

Verdi son operasını 79 yaşında bir kuyumcu titizliğiyle işlemiş, alabildiğine zarif ve tatlı müzik dokusuyla «Figaro’nun Düğünü», «Sevil Berberi» ve «Nürnberg’li Usta Şarkıcılar» gibi gülünçlü opera anıtları dizisine bir diğerini eklemiştir. İlham gücü ve ışığını İtalyan «opera buffa» türünden alan Falstaff’ın konusu gene Shakespeare’in «The Merry Wives of Windsor» ve «Henry IV» adlı oyunları üzerine kurulmuştur.

Tanınmış bölümler:

«Va vecchio John va!» (Falstaff), «Giunta all’albergo (Dame Quickly), «Degna d’un Re» (Falstaff), «Bella! ridente!» (Fenton – Nanetta), «Mondo ladro, mondo rubaldo!» (Falstaff)


Leave A Reply