Fare Kuşu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri

0

Fare kuşları nasıl hayvanlardır? Fare kuşunun özellikleri, beslenmesi, üremesi, genel davranış ve görünüşü hakkında bilgiler.

Fare Kuşu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri

Fare kuşları, yalnızca Sahra altı Afrika’da bulunan küçük kuşlardır; isimleri, bu kuşların farelerle benzer görünümlerinden gelir. Yiyecek arayışı sırasında bitki örtüsü içinde ilerlerler.

fare kuşu

Bu kuşlar, düşük kalorili ve meyve bazlı beslenmelerinden dolayı, bu kuşlar enerji tasarrufu için soğuk gecelerde bekleme konumuna girerler. Bu süre zarfında, kalp atışları yavaşlar, vücut sıcaklıkları düşer ve tekrar uyanma ve tekrar beslenme zamanı gelinceye kadar beklemede kalırlar. Fare kuşları, genellikle ısı kaybını önlemek ve aynı zamanda gece avcılarını caydırmak için 20 veya daha fazla kuştan oluşan sıkı gruplarda tüneyerek beklerler.

Gerçek Akrobatlardır:

Fare kuşları ailesinin tüm üyelerinin vücut büyüklüğüne göre nispeten büyük ve geniş aralıklı güçlü ayakları vardır. Diğer kuşların aksine, baş aşağı bakabilir, ayakları ile yiyecek tutabilir ve bacaklarını tuhaf açılar oluşturacak şekilde döndürebilirler.

Çiftleşme Davranışı

Kuşların çoğu tek eşli, bazıları çok eşlidir. Benekli fare kuşlarında hem tek eşli hem de çok eşli davranışlar gözlenmiştir. Birkaç dişi yumurtalarını aynı yuvaya yerleştirebilir ve kuluçka ve yavru yetiştirme görevlerini paylaşabilir. Erkekler ayrıca yumurtaları kuluçkaya yatırmaya ve yavruları yetiştirmeye yardımcı olurlar.

Dış Görünüş

Fare kuşları kuyruk olmadan, yaklaşık 10 cm uzunluğundadır; kuyruk tek başına yaklaşık 20 – 24 cm uzunluğundadır. 45 – 55 gram ağırlığındalar. Tepeli tüylüdür.

Bu ince kahverengi veya grimsi kuşlar yumuşak, fareler gibi saç benzeri tüylere sahiptir – bu nedenle isimleri ortaktır.

Diyet / Beslenme

Üzerlerinde beslenecek meyveler ve tomurcuklar ararken, kemirgenler gibi yaprakların arasından koştururlar. Bu akrobatik kuşlar baş aşağı beslenebilirler.

Üreme

Bu kuşlar, otlarla kaplı ağaçlarda bardak şeklinde dal yuvaları oluşturur.


Leave A Reply