Fasulye Çeşitleri – Fasulye Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Fasulye nedir, fasulye çeşitleri nelerdir? Fasulyenin özellikleri, nasıl yetiştirilir, fasulye hakkında bilgi.

fasulyeFasulye; Besleyici olduğu, bol yetiştiği için, zengin, fakir, herkesin sofrasında, yaz, kış, ya taze, ya da kuru olarak bulunan, lezzetli bir yiyecektir. Yurdumuzun hemen her yerinde fasulye yetişir. Bu arada, Antalya, Dörtyol, Mersin gibi, kışı ılık geçen bölgelerde turfanda fasulye yetiştirilir, yurdun her yanma gönderildiği gibi dış ülkelere de satılır.

Fasulyenin birçok çeşidi vardır, başlıcaları şunlardır:

Çalı Fasulyesi. — Enli, yassı, yeşil bir fasulyedir. Baharda ilk önce bu cins fasulye yetişir. Yanları kesilip kılçığı çıkarıldıktan sonra, ayrıca ortasından boylamasına ikiye bölünerek pişirilir. Sırıkta yetiştirilir.

Şeker Fasulyesi. — Tatlı bir fasulyedir. Tazesi gibi kurusu da yenir. •Gübreli, kuvvetli topraklarda yetişir.

Advertisement

Ayşekadın. — Uzundur, içinde 8-9 tane bulunur. Lezzetli bir fasulyedir, konserve en çok bundan yapılır.

Barbunya Fasulyesi. — Taneleri dolgun, alaca renklidir. Tazesinden çok kurusu yenir, pilâkisi yapılır.

Ferasetli. — Daha çok Bursa dolaylarında, sırıkta yetişir. Sarımtırak yeşildir. Bol sulanırsa iyi ürün verir.

Fasulye kuvvetli bir besindir. Kuru fasulyede %25 protein (azotlu madde) vardır ki bu bakımdan etin yerini tutabilir. Taze fasulyede protein %3-6 kadardır. Karbonhidratlar da taze fasulyede %6-7, kuru fasulyede %50 kadardır. Fasulyede yağ pek azdır; yalnız, dermason fasulyesi yağ bakımından çok zengindir, bitkisel yağ yapımında kullanılır. Taze fasulyede A, B1, B2, C vitamini boldur, kuru fasulyede B vitaminleri dışındaki vitaminler önemsiz kalır. Fasulye potasyum, kükürt, fosfor bakımından da zengindir.

Advertisement

Fasulye Nasıl Yetiştirilir?

Fasulye çok kuru topraklarda yetişmediği gibi çok sulak yerleri de sevmez. Toprak suyu iyi geçirmeli, kumlu, gübreli olmalıdır. Fasulyenin azota çok ihtiyacı olduğu için, baharda süperfosfatlı, potaslı suni gübre vermelidir.

Fasulye yetiştirilecek toprak sonbaharda bellenir, gübrelenir. Tohum, ılık yerlerde şubatta, oldukça soğuk yerlerde martta, nisanda, ya sıra vari, ya da ocak usulü ile ekilir. Çimlendikten sonra çapalanır. Boy atınca yeniden çapalanıp boğazı toprakla doldurulur. İlk zamalarda pek su istemezse de, boylanınca, havalar da kurak gidiyorsa, sulamalı, toprak nemliyken çapalamalıdır. Çiçek açınca daha sık su ister.

Fasulyenin uğradığı hastalıkların başlıcaları şunlardır:

Advertisement

Yanık Leke Hastalığı. — Yapraklar, meyvalar üzerinde lekeler olur. Bir mantar hastalığıdır, çabuk bulaşır.

Pas Hastalığı. — Buna kınacık da denir. Yapraklarda önce sarı lekeler olur, bunlar sonra kırmızımtırak esmer bir renk alır. Bu da başka köklere çabuk bulaşır.

Fasulye böceği, danaburnu gibi böcekler de fasulyeye büyük zarar verir. Bunlara karşı vaktinde tedbir alıp bitki kurtarılmalıdır.

Advertisement

Leave A Reply