Fazla Sodyum Alınması Nelere Yol Açar? Vücuttaki Fazla Sodyum Nasıl Atılır?

0
Advertisement

Aşırı, normalin üzerinde sodyum tüketilirse ne olur? Vücuttaki fazla sodyum vücuttan nasıl atılır? Yüksek potasyumlu gıdaların yararları

İster bir partide kendinizi şımartmaktan, ister yeni bir şov izlerken bir paket cips yemekten olsun, hiçbir şey su şişkinliğinden pantolonunuzu ilikleyememekten daha rahatsız edici olamaz. Aşırı sodyum genellikle suçludur. Çok fazla sodyum tutmak sadece sıvı tutulmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını da artırabilir. Dengeyi yeniden sağlamak ve pantolonunuzun içinde daha rahat hissetmek için, su alımınızı artırarak ve yüksek potasyumlu yiyecekler yiyerek sodyumu sisteminizden boşaltın.

Suyunu İç

Böbrekleriniz idrarınızdaki sodyumdan kurtulmaktan sorumludur. Daha fazla su içmek idrar üretimini artırır ve fazla sodyumun dışarı atılmasına yardımcı olur. Ortalama olarak, yetişkinlerin normal kayıpları yerine koymak için günde 8 ila 12 bardak suya ihtiyacı vardır, bu da sisteminizdeki fazla sodyumdan kurtulmak için daha fazla içmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Hedefte kalmak için, sodyumu temizlemek için ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olmak için gün boyunca içmek için 64 ila 96 onsluk bir kabı suyla doldurun.

bardak su

Kaynak : pixabay.com

Su Zengin Gıdalar Tüketin

Günde 12 bardaktan fazla su içmek zor olabilir. Su alımını desteklemek ve vücudunuzdaki sodyumu azaltmaya yardımcı olmak için, su içeriği yüksek yiyecekleri de dahil etmek isteyeceksiniz. Çilek, portakal, elma, marul, salatalık ve biber gibi meyve ve sebzeler iyi seçimler yapar. Ayrıca su, yoğurt, meyve püreleri ve düşük sodyumlu çorbalarla yapılan yulaf ezmesi, sodyumun atılmasına yardımcı olmak için sıvı alımınızı artırabilir.

Yüksek Potasyumlu Gıdaların Faydaları

Suya ek olarak, diyetinize daha fazla potasyum ekleyerek sodyumu da temizleyebilirsiniz. Potasyum ve sodyum, sıvı dengesini korumak için birlikte çalışır ve potasyum alımı yüksek olduğunda vücudunuzun daha fazla sodyum salgılamasına yardımcı olur.

Potasyum oranı yüksek yiyecekler arasında muz, patates, portakal, domates, çilek, avokado ve fasulye bulunur. Böbrek fonksiyonunuz tehlikeye girerse, çok fazla yüksek potasyumlu gıda yeme konusunda dikkatli olmanız ve bunu önce doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Advertisement

Çok Fazla Sodyumun Sağlık Sonuçları

Diyetinizde birkaç değişiklik yapmak, fazla sodyumdan bir anda kurtulmanıza yardımcı olabilir, ancak diyetiniz kronik olarak yüksek sodyum içeriyorsa, pantolonunuzu iliklemekten daha fazla sorununuz olacaktır. Yüksek sodyumlu bir diyet, yüksek tansiyon ve artan felç ve kalp krizi riski ile bağlantılıdır. Diyetinizdeki sodyumu azaltmak için fast food ve cips gibi işlenmiş gıdaların alımını sınırlayın ve bunun yerine meyve, sebze, kepekli tahıllar ve sodyum eklenmemiş etler gibi taze gıdalar yiyin.


Leave A Reply