Felix Mendelssohn Bartholdy Kimdir? Alman Bestecinin Hayatı ve Eserleri

0

Felix Mendelssohn Bartholdy kimdir? Ünlü bir Alman bestecisi olan ve genç yaşta hayatını kaybetmiş Felix Mendelssohn Bartholdy hayatı ve eserleri ile ilgili olarak bilgiler.

Felix Mendelssohn Bartholdy (3 Şubat 1809, Hamburg, Almanya – 4 Kasım 1847, Leipzig, Almanya). Ünlü bir Alman bestecisidir. Genç yaşta ölmesine rağmen kısacık hayatına pek çok başarı sığdırabilmiştir. Zengin bir Musevi ailesinin çocuğu olarak Hamburg’da doğdu. 10 yaşında eser bestelemeye başladı; 11 yaşında piyano ve yaylı sazlar için bir trio, org için dört parça, üç sahneli bir komik opera, bir de kantta besteledi; 13 yaşında kendi bestesi olan bir piyano konçertosunu halkın huzurunda çaldı; 15 yaşına bastığı gün de «İki Yeğen» operasını tamamlamıştı. 17 yaşındayken de «Bir Yaz Gecesi Rüyası» uvertürünün ilk çalınışını kendisi idare etti.

Felix Mendelssohn Bartholdy

Felix Mendelssohn Bartholdy

Mendelssohn’un babası yaklaşan büyük tehlikeyi görmüş ve ailesine Hıristiyan dinini kabul ettirmiş, Bartholdy soyadını almıştı. Bunu yapmamış olsaydı, o sıralarda başlayan Yahudi düşmanlığı Mendelsshon ailesini büyük felaketlere uğratabilirdi. Felix de, kardeşleri de Bartholdy soyadını aldıktan sonra Berlin Üniversitesi’ne girebildiler.

Mendelssohn, 1829’da, Londra Filarmoni Orkestrası’nın davetlisi olarak İngiltere’ye gitti, «Londra Senfonileri», «İskoçya Senfonileri» bu gezinin eserleridir. Almanya’ya döndükten sonra Mendelsshon gene durmadan çalışmaya başladı. Yalnız, babasının, az sonra da ablasının kalpden ölmesi onun için büyük felaket oldu, kendisi de ölüm korkusu içinde yaşıyordu. Bir beyin kanamasından sonra, bir daha iyice kendine gelemedi, 38 yaşında öldü. Mendelssohn’un eserleri arasında keman, piyano konçertoları, oratoryolar, piyano ve yaylı sazlar için eserler, prelüt ve fügler de vardır.

Felix Mendelssohn Bartholdy

Kaynak – 2

Tam adı Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy, Alman bestecisi (Hamburg 3 Şubat 1809 – Leipzig 4 Kasım 1847). Yahudi kökenlidir. İlk müzik derslerin piyano çalan annesinden aldı. 9 yaşında dinleyici önünde piyano çaldı, 11 yaşında müzik bestelemeye başladı.

17 yaşında önemli ilk eserini, Sommernachtstraum (Bir Yaz Gecesi Rüyası) adlı uvertürü besteledi. Yirmi yaşında Berlin’de Bach’ın Matthauspassion’unu yönetti. 1833’te Düssseldorf’ta müzik yöneticisi, 1835’te Leipzig’de Gewanhaus Orkestrası’nın yöneticisi oldu.

1843’te yayıncılar, bilginler ve bestecilerle Leipzig Konservatuvarı’nı kurdu. Bestecilik, orkestra yöneticiliği ve öğretmenlik alanlarında durmak dinlenmeksizin çalışan besteci, genç yaşta öldü. Sayısız bestelerinden özellikle orkestra ve oda müziği eserleri günümüzde eski canlılığını korur.

Başlıca eserleri:

İskoç (1842), İtalyan (1833), ve Reformation (1829-1830) olan beş senfoni; Elias oratoryosu (1846);
Konser uvertürleri: Fingal Mağarası (Hebrid Adaları) 1830-1832, Ruy Blas (1839); iki piyano konçertosu (1831, 1937), bir keman konçertosu (1845), piyano için Lieder ohne Worte (Sözsüz Şarkılar) 1834-1845; Rondo Capriccioso, altı prelüd ve füg (1837), Çeşitlemeler (1841).


Leave A Reply