Fenobarbital İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Fenobarbital ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Fenobarbital yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Fenobarbital neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Fenobarbital

Fenobarbital

Kullanımları

Bu ilaç tek başına veya nöbetleri kontrol etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Nöbetlerin kontrol edilmesi ve azaltılması normal günlük aktivitelerinizin daha fazlasını yapmanıza, bilincinizi kaybettiğinizde zarar görme riskinizi azaltmanıza ve sık sık tekrarlanan nöbetlerin yaşamı tehdit eden olası bir durum riskinizi azaltmanıza olanak tanır. Fenobarbital, barbitürat antikonvülsanlar / hipnotikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Nöbet sırasında meydana gelen beyindeki anormal elektriksel aktiviteyi kontrol ederek çalışır. Bu ilaç aynı zamanda kısa bir süre (genellikle 2 haftadan fazla değil) sizi sakinleştirmeye veya anksiyete dönemlerinde uyumaya yardımcı olmak için kullanılır. Sakinleşmeye neden olmak için beynin belirli kısımlarını etkileyerek çalışır.

Fenobarbital nasıl kullanılır?

Bu ilacı nöbet kontrolü için genellikle yatmadan önce günde bir kez veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi ağızdan veya yiyeceksiz ağızdan alın. Mide rahatsızlığı meydana gelirse yiyecek veya sütle birlikte alın. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / fincan kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, fenobarbital kan seviyelerine ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlı olabilir.

Doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya yönlendirebilir ve uyuşukluk ve baş dönmesi gibi yan etkileri önlemek için dozunuzu kademeli olarak artırabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Bu ilacı reçeteden daha fazla veya daha az almayın.

Sizin için en iyi doza ulaşmak ve nöbetlerinizi tamamen kontrol etmek birkaç hafta sürebilir. Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, her gün aynı saatlerde alın.

Bu ilacı (ve diğer antikonvülsan ilaçları) doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Nöbetler kötüleşebilir veya bu ilaç aniden kesildiğinde tedavisi zor olan (durum epileptikus) çok ciddi bir nöbete neden olabilir.

Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileriniz olabilir (anksiyete, halüsinasyonlar, seğirme, uyku problemi gibi). Fenobarbital’den yoksunluk şiddetli olabilir ve nöbetleri ve (nadiren) ölümü içerebilir. Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Fenobarbital’i uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç anksiyete veya uyumanıza yardımcı olmak için uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Fenobarbital anksiyete veya uyku için sadece kısa bir süre kullanılmalıdır. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Kaygı veya nöbet kontrolünüz kötüleşirse (nöbet sayısı artar gibi) doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, uyuşukluk, uyarılma, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, bulantı veya kusma, vücudunuz ilaca uyum sağlamasıyla ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Farklı yürüme / sakarlık, çift görme, hızlı / yavaş / sığ solunum, bayılma, yavaş kalp atışı, şiddetli yorgunluk / halsizlik, soluk cilt gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Fenobarbital almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer barbitüratlara (primidon, sekobarbital gibi); veya diğer nöbet önleyici ilaçlara (karbamazepin, fosfenitoin, okskarbazepin, fenitoin gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli hormon problemleri (Addison hastalığı gibi adrenal hastalık), karaciğer problemleri, böbrek problemleri, akciğer hastalığı (uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı-KOAH) , zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon, intihar düşünceleri gibi), bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), belirli bir kan bozukluğunun kişisel / aile öyküsü (porfiri), bazı vitamin eksiklikleri (folik asit, K vitamini).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir.

Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ürünün sıvı formu alkol veya şeker içerebilir. Diyabet, alkol bağımlılığı, karaciğer hastalığı veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluğa ve baş dönmesine daha duyarlı olabilir. Bununla birlikte, bu ilaç genellikle yaşlı yetişkinlerde uyuşukluk yerine heyecan veya karışıklığa neden olabilir. Uyuşukluk, karışıklık ve baş dönmesi düşme riskini artırabilir.

Çocuklar ilacın yan etkilerine daha duyarlı olabilir. Bu ilaç genellikle küçük çocuklarda uyuşukluk yerine heyecana neden olabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş nöbetler hem hamile bir kadına hem de doğmamış bebeğine zarar verebilecek ciddi bir durum olduğundan, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Bu ilaçla birlikte alındığında doğum kontrol hapları ve enjeksiyonlar çalışmayabileceğinden, doktorunuzla güvenilir doğum kontrol formlarını tartışın.

Bu ilaç folik asit ve K vitamini seviyenizi düşürebilir ve omurilik kusurları riskini artırabilir. Bu nedenle, yeterli folik asit ve K vitamini aldığınızdan emin olmak için doktorunuza danışın. Hamilelik sırasında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebeklerde de titreme veya kanama gibi belirtiler olabilir. Yenidoğanda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktora bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bebekte aşırı uyku hali veya beslenme sorunlarına neden olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: darunavir, etravirin, orlistat, rilpivirin.

Diğer ilaçlar fenobarbitalin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da fenobarbitalin nasıl çalıştığını etkileyebilir.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırabilir, bu da nasıl çalıştıklarını etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında artemeter / lumefantrin, asunaprevir, atazanavir, boceprevir, kobisistat, lurasidon, ranolazin, sofosbuvir, sorafenib, vorikonazol, felodipin / nimodipin gibi bazı kalsiyum kanal blokerleri bulunur.

Bu ilaç hap gibi hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilacı kullanırken güvenilir yedek doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzla veya eczacınızla görüşün. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete için diğer ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden, tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Fenobarbital primidona çok benzer. Fenobarbital kullanırken primidon içeren ilaçları kullanmayın.


Leave A Reply