Ferdinand Marcos Kimdir? Hayatı, Dönemi ve Siyasi Kariyeri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ferdinand Marcos Kimdir ve ne yapmıştır? Edralin Ferdinand Marcos hayatı, biyografisi, dönemi ve siyasi kariyeri ile ilgili bilgi.

Ferdinand Marcos

Kaynak: wikipedia.org

Ferdinand Marcos

Ferdinand Emmanuel Edralin Marcos (11 Eylül 1917 – 28 Eylül 1989) Filipinli bir politikacı ve avukattı. Filipinler Devlet Başkanı (1965-1986) ve Filipinler Cumhuriyeti Başbakanı (1978-1981) idi. Hem Filipinler’de hem de dünyada kutuplaştırıcı bir tarihsel figür. Oğlu Bongbong Marcos, 2022’den beri Filipinler Devlet Başkanı.

Hayatı

Ferdinand Edralin Marcos, 11 Eylül 1917’de Sarrat, Ilocos Norte, Filipinler’de doğdu. Ebeveynleri Mariano Marcos ve Josefa Edralin, önemli ailelerden gelen öğretmenlerdi. Filipinler Üniversitesi’nde hukuk okudu ve daha sonra babasının siyasi rakibine suikast düzenlemekle suçlandığı avukatlar için baro sınavlarına girdi. Kendisini kendi avukatı gibi temsil etti ve daha sonra Yargıtay tarafından beraat etti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Marcos, kuzey Luzon’daki gerilla gücü Ang Maharlika’nın lideri olduğunu iddia etti. Savaştan sonra Ilocos Norte Temsilcisi (1949-1959) ve Filipinler Senatörü (1958-1965) olarak görev yaptı. Aynı zamanda Senato Başkanıydı (1963-1965) ve ardından Filipinler Başkanı oldu. Ancak, diğer tarafta, Suharto veya Kim Il-Sung veya Kim Jong Il gibi zulümler nedeniyle en yozlaşmış liderlerden biri olabilir. Birkaç yıl sonra, cumhurbaşkanlığı döneminde komünist hareketin ayaklanması ve isyan gibi ulusal sorunlar ortaya çıktı: Barış, düzen ve disiplini tesis etmek için Eylül 1972’de Sıkıyönetim ilan etti. Liderlik tarzı kısa sürede diktatörlüğe dönüştü. Hükümetin açgözlülüğü, hükümetin zorbalığı, despotizm, adam kayırmacılık ve insan hakları ihlalleri çok fazlaydı. Ülkede hükümete karşı çıkan kitleler hapse atıldı, işkence gördü, tecavüze uğradı veya öldürüldü. Marcos ailesinin lehine olmadıkça insanlar kendilerini özgürce ifade edemiyorlardı.

1983’te, ana rakibi ve rakibi politikacı Benigno Aquino, Jr.’ın öldürülmesiyle suçlandı, ancak bugüne kadar katili bilinmiyor. Benigno Aquino, Jr.’ın ölümü, yanlış bir başkan oylaması gibi birçok olaya neden oldu. Şubat 1986’daki barışçıl EDSA devrimi sırasında insanlar öfkelendi ve ABD’nin yardımıyla onu kovdu.

O ve karısı Imelda Marcos, milyarlarca dolarlık devlet fonunu çalmakla ve gizlice Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve diğer ülkelerdeki banka hesaplarına ve kendi adı altındaki sahte şirketlere göndermekle suçlandı. Ancak bugüne kadar Imelda Marcos ne hapse gönderildi ne de milyarlarca dolarlık devlet parasını çalmaktan suçlu bulundu ve özgür kaldı ve hatta memleketi Leyte’yi temsil eden kongrede seçildi. Oğlu Ferdinand Marcos siyasete geri döndü ve Filipinler senatörü olurken kızı Imee Marcos şu anda Ilocos Norte’nin valisi.

Advertisement

1983’e gelindiğinde Marcos’un sağlığı bozulmaya başlıyordu ve yönetimine karşı muhalefet büyüyordu. Hem Marcos’a hem de giderek güçlenen Yeni Halk Ordusu’na bir alternatif sunmayı umut eden Benigno Aquino, Jr., 21 Ağustos 1983’te Manila’ya döndü, ancak uçaktan inerken vurularak öldürüldü. Suikast hükümetin işi olarak görüldü ve kitlesel hükümet karşıtı protestolara yol açtı. Marcos tarafından atanan bağımsız bir komisyon, 1984’te Aquino’nun suikastından yüksek rütbeli subayların sorumlu olduğu sonucuna vardı. Marcos, görevini yeniden ilan etmek için 1986’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması çağrısında bulundu. Ancak, muhalefetin başkan adayı olan Aquino’nun dul eşi Corazon Aquino’da çok geçmeden zorlu bir siyasi rakip ortaya çıktı. Marcos’un Aquino’yu yenmeyi ve 7 Şubat 1986 seçimlerinde cumhurbaşkanlığını elinde tutmayı başardığı, ancak Marcos’un destekçilerinin büyük oy sahtekarlığıyla yaygın olarak iddia edildi. Şüpheli seçim zaferiyle yurtiçinde ve yurtdışında derinden gözden düşen Marcos, Filipin ordusunun kendisinin ve Aquino’nun meşru başkanlık hakkının destekçileri arasında bölünmesiyle başkanlığını hızla sürdürdü. İki taraf arasında çıkan gergin bir soğukluk, ancak Marcos’un 25 Şubat 1986’da ABD’nin ısrarıyla ülkeden kaçmasıyla sona erdi. Hawaii’de sürgüne gitti ve ölümüne kadar orada kaldı.

Marcos’un iktidarda olduğu yıllarda, ailesi ve yakın arkadaşlarının zimmete para geçirme ve diğer yozlaşmış uygulamalar yoluyla Filipinler’in milyarlarca dolarlık ekonomisini yağmaladıklarına dair kanıtlar ortaya çıktı. Marcos ve karısı daha sonra ABD hükümeti tarafından haraç alma suçlamalarıyla suçlandı, ancak 1990’da (Marcos’un ölümünden sonra) Imelda federal bir mahkeme tarafından tüm suçlamalardan beraat etti. 1991’de Filipinler’e dönmesine izin verildi ve 1993’te bir Filipin mahkemesi onu yolsuzluktan suçlu buldu (mahkumiyet 1998’de bozuldu).

Son yıllar ve ölüm

Power EDSA devrimi sırasında memleketi Paoay, Ilocos Norte’ye gitmek yerine bir ABD uçağıyla Hawaii’ye uçtu. Başkan Marcos, Hawaii’de kalp, böbrek ve akciğer hastalıklarından öldü. Filipinler’e geri getirildi ve kalıntıları bugüne kadar Batac, Ilocos Norte’deki soğutulmuş bir mahzende yatıyor çünkü mevcut yönetim eski cumhurbaşkanına Filipinler’in diğer eski başkanlarının öldüğü Libingan ng mga Bayani’de bir cenaze töreni yapmayı reddediyor.


Leave A Reply