Fermuarın İcadı

0

Fermuar nedir? Gideon Sundback ve Fermuarın bulunuş hikayesi. Fermuarı kim bulmuştur ve geliştirmiştir, hakkında bilgi.

Fermuar; Ucundan çekilince açılıp kapanan bir çeşit kapama düzenidir. Giyim eşyalarında, kılıf, çanta vs. kullanılır. Elbiselerde eteklerin yanlarını kolayca açıp kapamak için dikilir.

Fermuar iki sıra metal dişliyle, bunların üstünden geçen birleştiriciden ibarettir. Birleştirici yukarı doğru çekildiği zaman dişliler birbirine geçer. Fermuar açılmak istendiği zaman da birleştirici aşağıya doğru çekilir, birbirine geçmiş olan dişler ayrılır, fermuar da açılmış olur. Dişlerin arasına iplik kumaş girerse fermuar iyi çalışmaz, zorlanırsa kırılır. Dişilerden biri kırılırsa da kullanılamaz.

İlk fermuarı 1893’de Whitcomb L. Judson adında Amerikalı yapmıştır. İlk zamanlar pek rağbet görmemiştir. Sonradan Gideon Sundback adında başka bir Amerikalı fermuarı daha kullanışlı bir hale getirdi, kadın terziler arasında tutulmaya başladı. Çeşitli maddelerden yapılan fermuarlar değişik boylardadırlar. Giyim eşyalarında kullanılanların boyu genellikle yarım metreyi geçmez. Büyük çanta ve kılıflarda kullanılanların boyu daha uzundur.


Leave A Reply