Feslikan Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Feslikan Yaylası nerededir? Antalya Konyaaltı Feslikan Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

FESLİKAN YAYLASI

Anadolu köylerinin birçoğunda bütün kış, yayla hayaliyle geçer. Ağaçların çiçeklere durduğu, ortalığın yeşile dönüştüğü günlerde bir hareketlilik başlar köy evlerinde. Denkler ve erzaklar hazırlanır. Kimi traktör veya kamyonla, kimiyse deve, katır ya da merkeplerle düşer yollara. Bazı yaylaların yolu yoktur, araç yolu bitip eski göç güzergâhı başladığında, çoluk-çocuk, genç-ihtiyar patikaları adımlar sevinçle.

Büyük sürüsü olanlar ise çobanlık yaparak birkaç günde aşarlar onca yolu yürüyerek. Kovanlar da unutulmaz elbette, arılar daha iyi bal yapsın diye serin ve bol çiçekli yamaçlara taşınır ahşap kutular. Kışın karlar altında yalnızlıktan üşüyen yayla evleri şenlenir bir anda. Ortalık rengârenk bir bayram yerini andırır artık yaz sonuna dek. Hele Akdeniz Bölgesinde, bir de Antalya’da yaşıyorsanız, yaz aylarında 35-45 derece arasındaki sıcaklıklarda yaylalara kaçarsınız. Bunlardan biri de Antalya’nın kuzeybatısında, Beydağları silsilesinin ortalarında 1850 metre rakımda bulunan Feslikan Yaylası’dır.

Çakırlar, Doyran ve Hacısekililer köylerinin kullandığı bu şirin yayla, Antalya ilinin batısında Alabelen (Eren) Dağlarının doğu eteklerine konumlanır. Denizden 1800 metre yüksekliğe kurulan Feslikan, Yörük geleneğini yansıtan yayla örneklerinden biridir. Güneyinde Tunç Dağı, kuzeyinde Katran Dağı doğusunda ise Geyik Sivrisi Dağı bulunan Feslikan Yaylası yakınlarında Karçukuru ve Yazır yaylaları yer alır. Yaylanın bir diğer özelliği ise Saklıkent kayak merkezine çok yakın bir konumda olmasıdır. Bölgedeki evlerin neredeyse tamamı yeni inşa edilmiştir.

Advertisement

Antalya ilçe merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Feslikan Yaylasına gitmek için iki farklı güzergâh kullanabilirsiniz. ilki asfalt olan Çakırlar – Çağlarca – Geyik-bayırı güzergâhı ile Doyran – Saklıkent rotaları bir saatlik yolculuk sonucu sizi yaylaya götürecektir. Saklıkent bölgesinde otel ve pansiyonlar mevcut. Konyaaltı sınırları içerisinde yer alan yaylayı ziyaret edenler, Bakırlıdağ zirvesindeki TÜBİTAK Gözlemevine yürüyüş yapabilir.


Leave A Reply