Fethiye Nerededir? Yeryüzündeki Cennet Fethiye’nin Coğrafi Özellikleri

0
Advertisement

Fethiye nerededir? Yeryüzündeki cennet Fethiye hangi ilimize bağlıdır? Fethiye ilçesinin coğrafi özellikleri nelerdir?

Fethiye, Muğla İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 4 bucağı (Eşen, Kemer, Seki, Yeşilüzümlü), 81 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; batıdan Dalaman ve Köyceğiz, kuzeyden Denizli’ nin Çameli ve Burdur’un Altınyayla, doğudan Antalya’nın Elmalı ve Kaş ilçeleri, güney-güneybatıdan Akdeniz ile çevrilidir.

Fethiye Ölüdeniz Resimleri

Fethiye Ölüdeniz

İlçe toprakları, kıyıdan başlayarak yer yer genişleyip daralan kıyı ovalarından doğu ve güneydoğuya doğru yükselir. Kentin hemen gerisinde Baba Dağı’nda 2.000 m’ye yaklaşan (1.975 m) yükseklik, kuzeyde Göktepe’de 2.047 m’ ye, doğuda 3.000 m’ye ulaşır (Akdağ 3.024 m). Kuzey-güney doğrultusunda akan Eşen Çayı (Kocaçay), ilçenin doğu-güneydoğu sınırını oluşturur. Üzümlü ve Kargı dereleri, öteki başlıca ırmaklardır. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışları ılıman ve yağışlı geçer.

Yıllık ortalama sıcaklık 18.8°C, yağış tutarı 933 mm’ dir. Konumu ve güneyden gelen nemli rüzgârlara açık oluşu nedeniyle, yağış yüksektir. Buna koşut olarak orman örtüsü zengindir (kızılçam, ardıç, meşe, sedir). Daha aşağı kesimler, yoğun maki topluluklarıyla kaplıdır. En önemli gelir kaynakları tarım, madencilik ve turizmdir. Tarım ürünleri arasında zeytin ve sebzecilik, özellikle turfanda sebzecilik başta gelir. Geniş alanlarda yaygın biçimde seracılık yapılır. Tahıl ürünlerinden buğday, mısır, arpa; endüstri bitkilerinden pamuk ekiminin yanı sıra susam, yerfıstığı, çiğit gibi yağ bitkileri yetiştirilir.

Fethiye Kelebekler Vadisi

Advertisement

Meyve üretiminde ilk sırayı turunçgiller (portakal, mandalina) alır. Madencilik, ikinci büyük gelir kaynağıdır. Türkiye’ nin en önemli krom yatakları ilçe toprakları içinde bulunmaktadır. Balıkçılık da ekonomik etkinlikler arasındadır. Son yıllarda gelişen turizm, giderek önemli bir ekonomik kaynak oluşturmaktadır. Kendi adını taşıyan körfezin doğusunda, iç limanın kıyısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 155 km uzaklıktadır.

Palmiye ağaçlarının süslediği geniş kıyı bulvarı, geride dik yamaçlara doğru kat kat yükselen bir görünüm taşır. Kentte evler genellikle iki katlı ve beyazdır. Tarih çağları içinde birçok kez depremler sonucu yıkılan ilçe merkezinin, kıyıda geniş bir parkı düzenli bir yerleşimi vardır. Fethiye Limanı gerek yük, gerekse yolcu gemilerinin yanaştığı korunaklı bir limandır. Özellikle, yaz aylarında çeşitli yerli ve yabancı yolcu gemileri kente çok sayıda turist getirir. Kent yakınlarında birçok doğal plaj vardır.

Fethiye Kelebekler Vadisi

Bunların en ünlüsü, büyük bir lagün olan Ölü Deniz‘ dir. Kentten 12 km uzaklıkta Ölü Deniz‘e kara ve deniz yoluyla ulaşılır. Bugünkü Fethiye’nin yerinde Likyalılar döneminin ünlü liman kentlerinden bugün de kalıntıları bulunan bulunuyordu. Ayrıca kentin gerisindeki kalker yamaçlara oyulan ünlü kaya mezarları da yine Likyalılar dönemine aittir. O dönemlerde Fethiye denizcilik merkeziydi ve oldukça işlek bir liman olarak tanınıyordu. Fethiye’de 1965’te kurulan arkeoloji müzesinde Likyalılar dönemine ait birçok arkeolojik buluntular yer alır.

Advertisement

Leave A Reply