Fil Vakası Nasıl Gerçekleşti?

0

Fil Vakası nedir? Fil Vakası ne zaman olmuştur, nasıl gerçekleşmiştir, tarihi, hakkında bilgi.

fil-vakasiFil Vakası;“Fil Vakası” denilen olay milâdî 571 yılında, Peygamberimizin doğumundan 54 gün önce meydana gelmiş, önemli bir hadisedir.

Advertisement

Koyu bir Hristiyan olan Ebrehe isimli Yemen valisi, inandığı dini, bütün Arabistan’a yaymak için San’a şehrinde büyük ve süslü bir kilise yaptırmış, herkesin bu binaya hürmet göstermesini istemişti. Fakat Mekkeli iki adam birgün Ebrehe’nin kilisesini kirletip kaçtı. Hain ve zalim vali bunun intikamını almak için muazzam bir ordu toplayarak Mekke üzerine yürüdü. Orada Araplarca kutsal kabul edilen Kabe’yi yıkarak, yerle bir edecekti. Hemen hazırlıklarını tamamlayıp, yola çıktı. Ordusunun başında “Mahmudi” ismini verdiği bir fil vardı.

Mekke önüne geldiler. O zaman Mekke’nin reisi, Peygamberimizin dedesi Abdulmuttalip idi. Ebrehe’nin yanına giderek, askerler tarafından zorla alınan develerini istedi. “Kabe’yi onun sahibi olan Allah korur” diyordu. Gerçekten Ebrehe’nin fili bir türlü Kâbe’ye kadar ilerleyememiş, onu yıkmaya kimsenin gücü yetmemişti. Kur’an-ı Kerim’de Fil Suresi’nde bu olay şöyle anlatılmaktadır: “Rabbinin fil sahiplerine (Ebrehe askerlerine) ne yaptığını görmedin mi? Onların hilelerini boşa çıkarmadı mı? Onlara karşı Ebabil denilen kuşlar göndermedi mi? Ki, onlara sert taşlar atmışlardı. Sonunda onları yenilmiş ekin gibi yaptı.” Hakikaten yüce Allah Kâbe’sini korumuş ve gökyüzünde birdenbire beliren Ebabil kuşları Ebrehe ordusunu mahvetmişti. Artık kaçmaktan başka bir çare kalmadığını gören Ebrehe binbir zorlukla Yemen’e dönmüş ve kısa bir süre sonra ölmüştür.

Araplar bu yıla “Fil Senesi” demişlerdir. Hatta bu hadise Mekkeliler arasında takvim başı olarak da kabul edilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply