Filin Hortumu Ne İşe Yarar? Filler Hortumlarını Niçin ve Nasıl Kullanırlar?

0

Fillerin hortumlarının amacı nedir? Filler hortumlarını nasıl kullanırlar, hortumlar ne işe yarar? Fillerin hortumlarının özellikleri.

fil hortumu

Advertisement

Filin Hortumu Ne İşe Yarar?

Bir filin hortumu, bu memelinin üst dudağı ve burnunun kaslı, esnek bir uzantısıdır. Afrika savana filleri ve Afrika orman fillerinin, uçlarında parmak benzeri iki çıkıntıya sahip hortumları vardır; Asya fillerinin hortumları, tek bir parmak gibi çıkıntıya sahiptir. Hortumları fillerin yiyecekleri ve diğer küçük nesneleri bir parmak gibi kavramalarını sağlar. Tüm fil türleri hortumlarını dallardan bitki örtüsünü koparmak ve yerden ot çekmek için kullanırlar; besinlerini ağızlarına hortumlarıyla sokarlar.

fil

Filler Hortumlarını Nasıl Kullanır?

Susuzluklarını gidermek için filler sulama deliklerinden hortumlarına su emer – yetişkin bir filin hortumu on litre su alabilir! Yiyeceklerde olduğu gibi fil daha sonra suyu ağzına fışkırtırır. Afrika filleri, ayrıca, böcekleri uzaklaştırmaya ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olan toz banyolarını almak için hortumlarını kullanır. Kendisine bir toz banyosu aldırmak için bir Afrika fili, hortumuna toz emer, daha sonra hortumu yukarı doğru büker ve tozu sırtından aşağıya doğru üfler. (Neyse ki, bu toz filin hapşırmasına neden olmaz)

Yeme, içme ve toz banyosu yapma aracı olarak kullanılmasının yanı sıra, bir filin hortumu bu hayvanın koku sisteminde temel bir rol oynayan benzersiz bir yapıdır. Filler havayı koklamak için hortumlarını farklı yönlere uzatırlar ve yüzerken (mümkün olduğunca nadiren yaparlar), gövdelerini şnorkel gibi suyun üstünde tutarlar, böylece nefes alabilirler. Hortumları ayrıca, fillerin çeşitli büyüklükteki nesneleri toplayabilmelerine ve bazı durumlarda saldırganlarla savaşmalarına yardımcı olur.

Advertisement

filin beslenmesi

Filin hortumu nasıl gelişti?

Fillerin hortumları, modern fillerin, ekosistemlerdeki değişikliklere göre gereksinimlerini ayarlayabilmesi için, on milyonlarca yıl içerisinde yavaş yavaş gelişti. 50 milyon yıl önceki domuz büyüklüğündeki Phiomia gibi ilk tespit edilen fil atalarının hiç hortumu yoktu; Ancak, ağaçların ve çalılıkların yaprakları için rekabet arttıkça, daha fazla yemek kaynağına ulaşabilmek için hortum gelişti. Esasen, fillerde, zürafanın uzun boynunun gelişmesi ile aynı sebepten dolayı hortum gelişmiştir.

Sevgi Gösterisi

Filler duygusal olarak zeki hayvanlardır. Birbirlerine sevgi gösterebilir ve gösterebilirler. Aslında filler hortumlarını başka bir file şefkat veya rahatlık göstermek için kullanırlar . Genellikle hortumlarıyla diğer fillerin başını ve sırtını okşarlar. Yavru filler kendilerini rahatlatmak için hortumlarını emmeye bile meyillidirler.


Leave A Reply