Filinta Nedir? – Sözlük Anlamı (Filinta Tipi Gemiler Hakkında Bilgi)

0

Filinta ne anlama gelir? Filinta kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Filinta
  1. Namlusu kısa, kurşun atan bir tür küçük tüfek
  2. Güzel, yakışıklı
filinta gibi
  • genç, ince uzun boylu, çevik, yakışıklı (kimse)

Filinta

Advertisement
Filinta Tipi Gemiler Hakkında Bilgi

Bir filinta, Hollandalılar tarafından özel bir kargo gemisi olarak tasarlanan Hollanda tipi bir yelkenli gemisidir. 16. yüzyılda Hollanda Cumhuriyeti’nden gelen gemi, maksimum yer ve mürettebat verimliliği ile ticari malların teslimatını kolaylaştırmak için tasarlandı. Rakiplerin aksine, savaş zamanında bir savaş gemisine dönüştürülmek için inşa edilmedi, bu yüzden kargoyu iki kez yapmak ve taşımak daha ucuzdu ve daha küçük bir mürettebat tarafından ele alınabilirdi. Yeni araçlar kullanarak uzmanlaşmış tersaneler tarafından inşa edilmesi, rakip gemilerin maliyetinin yarısını oluşturdu. Bu faktörler, Hollandalı tüccarlar için nakliye maliyetini keskin bir şekilde düşürmek için birleştirildi ve onlara büyük bir rekabet avantajı sağladı .:20 filinta, Hollanda deniz emperyalinin 17. yüzyıldaki yükselişinde önemli bir faktördü. 568.000 ton nakliye – Avrupa toplamının yaklaşık yarısı.

Gemi Tasarımı

Standart filinta tasarımı, mevcut kargo alanını en üst düzeye çıkarmak için silahlarını en aza indirdi veya tamamen ortadan kaldırdı ve gemi operasyonlarını kolaylaştırmak için yaygın olarak blok ve mücadele kullandı. Armut şeklinin bir başka avantajı (ön veya arkadan bakıldığında), geminin diğer gemilerin ulaşamadığı limanlara ve nehirlere kargo getirmesine izin veren sığ bir taslaktı. Bu gemi sınıfı uluslararası ticarette Hollanda rekabetçiliğini arttırma konusunda kredilendirildi ve 17. ve 18. yüzyıllarda Hollanda Doğu Hindistan Şirketi tarafından yaygın olarak kullanıldı. Bununla birlikte, kullanışlılığı, filinta’ın, benzer tasarımların yakında Hollandalı denizciler tarafından geliştirileceği gibi popülerlik kazanmasına neden oldu. Örneğin, İngiliz gemi inşa endüstrisi, 17. yüzyılın ilerleyen saatlerinde İngiliz tüccarları olarak filinta tasarımını uyarlamaya başladı ve Hollanda deniz taşımacılığının ne kadar ucuz olduğunu görünce, İngiliz-Hollanda savaşlarında yakalanan Hollanda yapımı gemiler satın aldı. .

Filintaların tasarımı büyük ölçüde ilk kalyonlara benziyordu. Bu gemiler tipik olarak 200-300 ton ağırlığındaydı ve yaklaşık 24 metre uzunluğundaydı. Armut biçimli kap, su hattının yakınında büyük bir kargo bölmesine ve yukarıda nispeten dar bir güverteye sahipti. Kısmen, bu tasarım Danimarka tarafından Øresund’da toplanan ve ana güverte alanına göre değerlendirilen yüksek vergilerden kaçınmaya hizmet etti. filinta, iki veya üç direk ile kare şeklinde yapıldı. Direkler, daha fazla hıza izin vermek için kalyonlarınkinden çok daha yüksekti. Zaman zaman akıntılar da silahlandırılmış ve Baltık Denizi’nde yaygın bir uygulama olan yardımcı gemiler olarak kullanılmıştır.

Replikaları

Nova Scotia, Pictou’da inşa edilen ve 2000 yılında piyasaya sürülen Hector, 1773 yazında 189 İskoç göçmeni Nova Scotia’ya taşıyan 18. yüzyılın başlarında yapılan bir oyunun bir kopyasıdır. Çoğaltma, Rotterdam Deniz Müzesi’nin çizgi çizimlerine göre inşa edildi ve geleneksel gemi inşa teknikleri kullanılarak inşa edildi. 2017 itibariyle Hector, Hector Quay Derneği tarafından işletilmektedir ve halka açıktır.

Advertisement


Leave A Reply