Filipinlerin Aktif Yanardağı Taal Volkanı Özellikleri ve Patlamaları

0
Advertisement

Taal Yanardağı nerededir? Filipinlerin aktif bir yanardağı olan Taal Volkanı’nın coğrafi konumu, özellikleri ve tarihte kaydedilen patlamaları.

Taal Volkanı

Taal Yanardağı

Taal Yanardağı Filipinler’deki Luzon adasında bulunan karmaşık bir yanardağdır. 33 tarihi patlaması ile Filipinler’deki en aktif ikinci yanardağıdır. Tüm bu patlamalar Taal Gölü’nün ortasına yakın bir ada olan Volkan Adası’nda yoğunlaşır. Göl kısmen 140.000 ila 5.380 arasındaki tarih öncesi patlamalar tarafından oluşturulan Taal Caldera’yı dolduruyor. Cavite, Taal Volkanı ve Göl Tagaytay Tepesi’nden bakıldığında Filipinler’deki en güzel ve çekici manzaralardan birini sunmaktadır. Ülkenin başkentinin Manila şehrinin yaklaşık 50 kilometre (31 mil) güneyinde yer almaktadır.

Yanardağın geçmişte birkaç şiddetli patlaması olmuş ve adada ve gölü çevreleyen nüfuslu alanlarda yaşam kaybına neden olmuş ve ölüm sayısı yaklaşık 5.000 ila 6.000 olarak tahmin edilmiştir. Filipinler’deki tüm volkanlar Pasifik Ateş Halkası’nın bir parçasıdır.

Taal Volkan Patlaması

Taal Volkan Patlaması – 13 Ocak 2020

2020 PATLAMASI

Filipinler’deki Taal Volkanı 12 Ocak 2020’de Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü’nün (PHIVOLCS) Uyarı Seviyesi 2’den Uyarı Seviyesi 4’e yükselen uyarı seviyesi ile patladı. Ana kraterden bir patlama oldu. Patlama, külleri Calabarzon, Metro Manila ve Merkez Luzon’un bazı bölgelerine yayarak, çalışma programlarının ve uçuşların askıya alınmasına neden oldu.

Advertisement

Volkan, 1977’deki bir önceki patlamadan 43 yıl sonra 12 Ocak 2020 öğleden sonra patladı. PHIVOLCS direktörü Renato Solidum’a göre, ilk önce akşam saat 1 civarında bir serbest püskürme meydana geldi. Volkan adasından yüksek sesle gürleyen sesler de duyuldu. 14: 30’a kadar PHIVOLCS, 14:00 civarında daha güçlü bir patlama kaydedildikten sonra uyarı durumunu Uyarı Seviyesi 2’ye yükseltti. Bunu 100 metre civarında bir kül kolonu yayan ve PHIVOLCS’den uyarı durumunu 16: 00’da Uyarı Düzeyi 3’e yükseltmeye yönlendiren saat 15.00 civarında daha güçlü bir patlama izledi. Dahası, volkanın Pazar sabahı ve öğleden sonra sürekliliğinin patlamasının nedeni olan magmatik bir saldırı olduğunu da doğruladı. PHIVOLCS, Baetegas’taki Balete, San Nicolas ve Talisay kasabalarında ve Taal Gölü kıyılarındaki diğer kasabalarda tahliye emri verildi. 19: 30’a kadar PHIVOLCS, volkanik faaliyetlerin yoğunlaşmasından sonra uyarı durumunu Uyarı Seviyesi 4’e yükseltti.

Bir lav çeşmesi 13 Ocak Pazartesi günü saat 03: 20’de kaydedildi. PHIVOLCS’e göre, yanardağ Strombolian tipi bir püskürme yaydı.

Haritası:

Coğrafi Konumu

Taal Yanardağı ve Gölü tamamen Batangas eyaletinde bulunmaktadır. Volcano Adası’nın kuzey yarısı, göl kıyısı Talisay kasabasının ve güney yarısı San Nicolas’ın yetkisi altındadır. Taal Gölü’nü çevreleyen diğer topluluklar arasında Tanauan ve Lipa şehirleri ile Talisay, Laurel, Agoncillo, Santa Teresita, Alitagtag, Cuenca, Balete ve Mataas na Kahoy belediyeleri bulunmaktadır.

Advertisement

Adadaki kalıcı yerleşim, Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü veya PHIVOLCS tarafından yasaklanmış ve tüm Volcano Adası’nı yüksek riskli bir alan ve Kalıcı Tehlikeli Bölge (PDZ) olarak ilan etmiştir. Uyarılara rağmen, yoksul aileler adaya yerleşmişler, hayatlarını tehlikeye atmış, zengin volkanik topraklarda tarım ve balıkçılık yaparak geçimlerini sağlamışlardır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?