Finasterid İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Finasterid ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Finasteridin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Finasterid neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Finasterid

Finasterid

Kullanımları

Finasterid, yetişkin erkeklerde genişlemiş bir prostatın (iyi huylu prostat hiperplazisi veya BPH) küçültülmesi için kullanılır. BPH semptomlarını azaltmak için tek başına kullanılabilir veya diğer ilaçlarla birlikte alınabilir ve ayrıca ameliyat ihtiyacını azaltabilir.

Finasterid BPH semptomlarını iyileştirebilir ve idrara çıkma isteğinin azalması, daha az zorlama ile daha iyi idrar akışı, mesanenin tamamen boşaltılmadığı hissi ve gece idrara çıkmasının azalması gibi faydalar sağlayabilir. Bu ilaç, prostatın büyümesine neden olan doğal bir vücut hormonu (DHT) miktarını azaltarak çalışır.

Finasterid, prostat kanserinin önlenmesi için onaylanmamıştır. Çok ciddi bir prostat kanseri formu geliştirme riskini biraz artırabilir. Yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Kadınlar ve çocuklar bu ilacı kullanmamalıdır.

Finasteride nasıl kullanılır?

Finasterid kullanmaya başlamadan önce prosoektüsü okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı genellikle günde bir kez veya doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alın.

Tablet ezilmiş veya kırılmışsa, hamile bir kadın veya hamile kalabilecek bir kadın tarafından kullanılmamalıdır.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Bir yararın fark edilmesi 6-12 ay sürebilir. Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Azalan cinsel yetenek / arzu ortaya çıkabilir. Bazı erkeklerde, bu ilaç cinsel ilişki sırasında salınan meni miktarını azaltabilir. Bu zararsızdır, ancak bazı erkeklerde tedaviyi bıraktıktan sonra bile devam etmiştir. Finasterid ayrıca saç büyümesini artırabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: göğüste yumru, meme başı akıntısı, göğüs büyütme / hassasiyet / ağrı, testislerde ağrı, idrara çıkamama.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Finasterid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, prostat kanseri, enfeksiyonlar, idrar problemleri.

Finasterid çocuklarda kullanılmamalıdır.

İlaç ciltten emilebilir. Tabletin film kaplaması kırılmışsa veya tablet ezilmişse, hamile olan veya hamile kalmayı planlayan bir kadın tarafından kullanılmamalıdır. Gelişmekte olan bir erkek bebeği finasteride maruz bırakmak cinsel organlarda anormalliklere neden olabilir.

Finasterid, özellikle hamilelik veya emzirme döneminde kadınlarda kullanılmamalıdır. Doğmamış veya emziren bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaç hakkında herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. Öncelikle herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaç prostat kanserini (prostatik spesifik antijen veya PSA seviyeleri) tespit etmek için kullanılan kan testinin sonuçlarını etkileyebilir. Laboratuvar personelinin ve doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Bu belge olası tüm etkileşimleri içermiyor. Bu nedenle, bu ürünü kullanmadan önce kullandığınız tüm ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply