Fırsat Maliyeti Nedir? Ekonomide Fırsat Maliyeti Hesabı Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Fırsat maliyeti nedir, neden önemlidir? Ekonomide fırsat maliyeti hesabı nasıl yapılır, özellikleri nelerdir, Fırsat Maliyeti hakkında bilgi.

Fırsat Maliyeti

Ne kadar zengin ve nüfuzlu olursak olalım, gün içinde her istediğimizi yapacak zaman bulamayız. Ekonomi bu sorunu fırsat maliyeti kavramı üzerinden ele alır. Basitçe ifade etmek gerekirse, fırsat maliyeti, bir kişinin zamanını veya parasını başka bir alanda daha iyi kullanma ihtimalini ifade eder.

ekonomi

Kaynak: pixabay.com

Günün her saati değerlidir. Bir işte harcadığımız her dakikayı, başka bir işi tamamlamak için de kullanabiliriz veya onun yerine uyuyabilir ya da film izleyebiliriz. Tüm bu seçeneklerin farklı fırsat maliyetleri vardır -yani kay­bettiğimiz fırsatlar bize bir şeylere mal olur.

Diyelim ki bir futbol maçına gitmek istiyorsunuz ama biletler pahalı. Hem de stada gitmeniz iki saati bulacak. Maçı neden evden izlemeyeyim diye düşünebilirsiniz. Bu şekilde artan para ve zamanı (maç öncesi ve sonrası trafiğine harcamadığınız zamanı) kullanıp arkadaşlarınızla yemeğe çıkma­nın daha iyi olacağını düşünebilirsiniz. İşte bu -paranızın ve zamanınızın alternatif kullanımı-fırsat maliyetidir.

Başka bir örnek de üniversiteye gitmektir. Bir taraftan, üniversitede geçire­ceğiniz yıllar size entelektüel ve sosyal açılardan pek çok şey kazandırabilir; mezunların iş olanakları genelde daha iyidir. Diğer tarafta, harç, kitap ve ders masrafları vardır. Fakat bu fırsat maliyeti görmezden gelinir: Üniver­sitede okuduğunuz üç dört sene boyunca çalışarak para kazanabilir, bir yandan da CV’nize iş deneyimi ekleyebilirsiniz.

Kaybedilen fırsatlar

Fırsat maliyeti bireyler için olduğu kadar işletmeler için de önemlidir. Bir ayakkabı fabrikası düşünün. Fabrikatör, deri ayakkabı üretimini oldukça hızlandıracak yeni makinelere 500 bin pound değerinde yatırım yapmayı planlıyor. Oysa bu parayı yılda% 5 faizle bankaya yatırabilir. O halde fırsat maliyeti, senelik 25 bin pounddur -ma­kineye yatırım bu miktara mal olur.

Advertisement

İktisatçılara göre her tercih, zaman ve keyif açısından kaybedileceklerin bilinciyle yapılır. Tam olarak ne elde ettiğinizi ve ne kaybettiğinizi bilmek sizi daha bilinçli ve mantıklı tercihler yapmaya yöneltir.

Ekonominin en meşhur kurallarından birini ele alalım: Bedava öğle yemeği yoktur. Biri, karşılık beklemeden, hatta yemek boyunca muhabbet etme­nizi bile beklemeden, sizi öğle yemeğine çıkarmayı önerdiğinde, aslında bu yemek tamamen bedava değildir. Orada geçireceğiniz zaman, size, kaybedi­len fırsatlar açısından bir şeye mal olur.

Bazı insanlar, fırsat maliyeti kavramını inanılmaz derecede iç karartıcı bu­lurlar: Hayatınızı sürekli, aslında daha karlı veya keyif verecek şeyi yapıp yapmadığınızı hesaplayarak geçirdiğinizi düşünsenize. Ama bu bir nevi insan doğasıdır -sürekli tercihlerimizin artı ve eksilerini değerlendiririz.

İş dünyasındaki popüler sloganlardan biri “paranın değeri” olmuştur. İnsanların paralarıyla mümkün olan en çok şeyi yapmak istedikleri söylenir. Fakat son zamanlarda başka bir slogan da popülerleşmeye başladı: “Zamanın değeri.” Kaynaklarımızdaki en büyük kısıtlama bir şeye verebileceğimiz zamandadır. Bu yüzden zamanımızı bir şeye yatırırken, maksimum kazanç sağlamaya bakarız. Mesela bu bölümü okuyarak, başka faaliyetler için (uyu­mak, yemek, film izlemek, vb.) kullanabileceğiniz zamanın bir kısmını kullanıyorsunuz. Karşılığında, bu bölüm sizi bir iktisatçı gibi düşünmeye ve her tercihinizin fırsat maliyetini değerlendirmeye teşvik edecek.

paranin buyumesi

Kaynak: pixabay.com

Evdeki fırsat maliyeti hesabı

Farkına varsak da varmasak da fırsat maliyeti fikrine dayalı tercihler yaparız. Eğer evdeki borularda sızıntı varsa, sorunu kendiniz gidermeyi deneyebilirsiniz. Okuduğunuz kitaplar ve alet­ler için yaptığınız masraftan sonra bile bir tesisatçıyı eve çağırmaya kıyasla kar edeceğinizi hesapladınız; fakat tadilatı yapmak için harcadığınız vakitte yapabileceğiniz diğer şeyler görünmez bir maliyettir. Üstelik bir usta büyük ihtimalle sizden daha iyi iş çıkaracaktır. Bu fikir karşılaştırmalı üstünlük kuramıyla da bağlantılıdır.

Hükümette fırsat maliyeti

Hükümetler, özelleştirme konusunda fırsat maliyeti savını kullanırlar. Kamu hizmetlerinin özel sektör tarafından daha iyi idare edileceğini ve satıştan kazanılacak paranın, kamusal yatırım için daha etkin bir biçimde kullanılacağını savunurlar.

Advertisement

Fakat fırsat maliyeti düşünülerek yapılan tercihler çoğunlukla hatalı çıkar. 1999 yılında, İngiltere Başbakanı Gordon Brown neredeyse 400 ton altını (yani İngiliz altın rezervlerinin büyük bir kısmını) satmaya karar verdi. O esnada, altın, İngiltere Merkez Bankası’nın kasasında işlevsiz biçimde bek­liyordu çünkü pek çok kişi altının kötü bir yatırım olduğunu düşünüyordu. Aynı parayı devlet tahvillerine yatırmış olsalardı, kar edeceklerdi. Bu yüz­den İngiliz Hazinesi çeşitli tahviller karşılığı altını, birim fiyatı ortalama 276 dolardan satmaya karar verdi.

Çok az insan on sene içinde altın fiyatının tırmanacağını ve birim fiyatın 978 dolar olacağını tahmin edebilirdi. Yani Gordon Brown’un 3,5 milyar dolara sattığı altının değeri 12,5 milyar dolara çıktı. İngiliz hükümeti satış­tan kazandığı parayla yatırım yaparak belli bir kar elde etti ama altını biraz daha kasada bekletip satsaydı çok daha fazla kar edecekti. İşte bu, fırsat ma­liyetinin tehlikelerinden biridir: Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.

Paranız Sizin İçin Çalışsın

Pek çoğumuz yanlış takıma oynadığımızda veya başarısız bir yatırım yaptığımızda hezimete uğramış hissederiz. Bu, fırsat maliyetinin farkına vardığımız, kaçırdığımız fırsatları fark ettiğimiz andır. İngiliz Hazine bonosuna 1900’de yatırılan bir poundu düşünün. Yüz yıl sonra 140 pound eder. Sadece enflasyon kadar değerlense bir pound 54 pound ederdi. Fakat İngiliz hisse senetlerine yatırılsaydı, değeri 16.946 pound olacaktı. Bu durumda hisse senedine yatırım yapmamanın fırsat mali­yeti oldukça yüksektir.

Bir ev alacak olduğunuzda, fırsat maliyetlerini tahmin etmek daha da zordur. Bir yanda konut fiyatları hızla yükselirken, kirada oturanlar bir kazanç kapısını aralayamadıklarını düşünebilir. Fakat aslında konut fiyatlarının düşmesi halinde daha iyi durumda olacaklardır çünkü sarsın­tıdan etkilenmeyeceklerdir. Diğer yandan, maaşınızın büyük bir kısmını depozitoya yatırdığınızda, o parayı başka bir yere yatırarak elde edebi­leceğiniz kazancı kaybedeceksiniz.


Leave A Reply