Fıstık Nedir? Fıstık Çeşitleri Hakkında Bilgi

0

Fıstığın özellikleri nelerdir, nerede yetişir, yapısı, çeşitleri nedir? Fıstık ve fıstık çeşitleri hakkında kısa bilgiler

Fıstık Nedir? Fıstık Çeşitleri Hakkında Bilgi

Fıstık (Arachis hypogaea), Güney Amerika kökenli bir baklagildir. Fıstık protein, yağ ve çeşitli sağlıklı besinler bakımından zengindir. Araştırmalar fıstığının kilo kaybı için bile faydalı olabileceğini ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Advertisement
Kavrulmuş yerfıstıkları

Kavrulmuş yerfıstıkları

Çam fıstığı“, “antepfıstığı“, “yerfıstığı” gibi yemişlere verilen ortak bir addır.

Çam Fıstığı : Fıstık çamının kozalak şeklindeki meyvasından çıkartılan sert kabuklu, yağlı ve nişastalı bir tohumdur. Kuş üzümü ile birlikte pilav ve dolma gibi yemeklere çeşni vermesi için konur, ayrıca helvalarda da kullanılır.

Antepfıstığı : Ayrı taçyapraklıların antepfıstığıgiller familyasından bir bitkidir. Daha çok sıcak yerlerde yetişir. Yanlış olarak “Şam fıstığı” da denir. İnce, sert kabuklu, yağlı yemişleri olur.

fıstık

Advertisement

Yerfıstığı : Sıcak bölgelerde yetişen, ikiçenekli ayrı taçyapraklıların baklagiller familyasından bir bitkidir. Sarı çiçekleri toprağa gömülerek baklamsı meyvalar verir. Bu meyvalar hem eğlencelik olarak yenir, hem de yağ çıkartılmasında faydalandır. Anayurdu Güney Amerika’dır, Afrika’da Senegal’de de çok yetiştirilir. Toplanması tıpkı patatesinki gibi yer kazılarak yapılır. Çoklukla her birinden iki tane çıkar. Bunlardan çıkartılan yağ zeytinyağı ayarında bitkisel bir yağdır, margarin yağı fabrikalarında daha başka bitkisel yağlarla karıştırılır, işe yaramayan kısımlarından da sabunculukta faydalanılır. Eğlencelik olarak yenilmek için ayrılanları da kavrulur.


Leave A Reply