Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümlerinin Kontenjanlarında Yeni Düzenleme

0
Advertisement

YÖK’ün Fizik Biyoloji Kimya gibi Temel Bilimler’de tercih edilen üniversitelerin kontenjanlarını arttırma kararı ile ilgili haber

temel-bilimlerBir süre önce YÖK bazı üniversitelerde ki 11 ve daha az sayıda öğrenciye sahip olan temel bilimler (Kimya, Fizik, Biyoloji gibi) bölümlerini kapatma kararı alarak bu bölümlerin 2015 2016 yılı itibari ile öğrenci almayacağını duyurdu.

Yeni açılan ve henüz temel bilimler dalında kaliteli bir eğitim veremediği düşünülerek öğrenciler tarafından talep görmeyen bu bölümlerin kapatılması sonrası YÖK yeni bir karar alarak temel bilimlerde tercih edilen ve bu konularda ki eğitim sistemini oturtmuş üniversitelerin kontenjanlarını artıracağını açıkladı.

Özellikle sınavlar da yüksek not alan öğrencilerin Temel Bilimler dallarındaki bölümleri çok daha da az tercih etmesi sebebi ile bu yönde bir karar alan YÖK gelişmiş üniversitelerin tercih edilme endeksi yüksekliğinden yararlanma kararı alarak bir anlamda aynı sayıda öğrencinin Temel Bilimler konularında eğitim almalarını sağlayacaktır.

Peki tamamen kontenjanı dolan bu üniversiteler hangileri? ODTÜ, Boğaziçi, İstanbul Üni, Ege Üni, Hacettepe gibi üniversitelerin kontenjanları bu sene muhtemelen artacak.

Advertisement

Aynı zamanda bhu sene temel bilimler programlarını öğrenciler açısından cazip kılabilmek için de yeni istihdam projeleri üretilmeye başlandı.


Yorum yapılmamış

  1. Önce taban puanları 180’den aşağı düşürsünler…İnsanlar seçmek istiyorlar ama baraja takılıyorlar…Bu konuyu bir daha düşünsünler bence seçim öncesi….

Leave A Reply