Fizyoloji Nedir? Neyi İnceler?

0

Fizyoloji ne demektir? Fizyoloji bilimi neyi inceler? Fizyolojinin konusu, özellikleri, tarihçesi hakkında bilgi.

fizyolojiFizyoloji; canlıların hücre, doku ve organlarının işlevlerini ve bu işlevlerin nasıl yerine getirildiğini inceleyen bilim dalıdır. Çalışma alanı son derece geniş olup virüs fizyolojisi, bakteri fizyolojisi, hücre fizyolojisi, bitki fizyolojisi, insan fizyolojisi, karşılaştırmalı fizyoloji gibi pek çok alt gruplara ayrılır. Tüm canlı varlıkları inceleyen fizyoloji her ne kadar özerk bir bilim dalıysa da matematik, fizik, kimya, gibi bilim dallarından yararlanır. Fizyoloji solunum, dolaşım, sindirim, boşaltım, iç salgı bezleri, böbrek, sinir sistemi, duyu organları, genel metabolizmayı, besin gruplarının etkisini, su metabolizmasını, ısı düzeneğini, kasları ve cinsel işlevleri inceler.

Advertisement

Fizyoloji sözcüğü ilk kez 16. yüzyılda Fransız hekimi Jean Farnel tarafından kullanıldı. 17. ve 18. yüzyılda anatominin gelişmesine koşut fizyoloji de gelişti. Örneğin Harvey’in (kan) dolaşımını tanımlaması, Steno’nun (kalbin) kas yapısında olduğunu belirlemesi, Haller’in akciğerin işlevleri konusundaki sentezi gibi çalışmalar bunun kanıtlarıdır. 1855’te Clande Bernard’ın çalışmaları iç salgılar üzerine yaptığı çalışmalar genel fizyolojinin doğuşunu hazırladı. Bu arada sinir merkezleri, duyu organları, hareket ve sinir yolları belirlendi. Beynin ve omuriliğin birbirinden bağımsız iki sinir sistemi oluşturduğu saptandı, embriyoloji, hücre-bilim, dokubilim çalışmaları fizyolojiye geliştirici katkılar sağladı. Çok ilkel olarak nitelenen araç ve gereçlerle fizyolojiye sağlanan katkılar 20. yüzyılda gelişmiş çağdaş tekniklerle doruğa ulaştı, hayvanlar üzerinde deney olanağı insanı da kapsayacak biçimde genişletildi. Hormonların, enzimlerin, vitaminlerin insan fizyolojisindeki yeri ortaya kondu. Röntgen, radyoaktif izotoplar, kimyasal bileşimler, fizik ilkeleri, çok duyarlı çalışmalarla fizyolojiye destek sağladı.

İnsan fizyolojisinde, insan varlığında yer alan fonksiyonların her çeşidi açıklanmaya çalışılır. Hücrelerde oluşan kimyasal olayları, sinirsel uyarıların vücudun bir yerinden, bir başka bölgesine geçişini, kasların kasılmasını, ışık enerjisinin gözü uyarmak ve dünyayı görmeyi sağlamak için kimyasal enerjiye dönüşmesini en küçük ayrıntılarıyla inceler. Vücut işlevlerinin bozukluklarının tedavisi, her şeyden önce bu işlevlerin, normal düzenlerini bilebilmekle olasıdır. Fizyoloji, bu özelliğinden dolayı tıp biliminde son derece önemli rol oynar.


Leave A Reply