Flagyl İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Flagyl ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Flagylın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Flagyl neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Flagyl

Flagyl

Kullanımları

Metronidazol, çok çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Bazı bakteri ve parazitlerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu antibiyotik sadece belirli bakteriyel ve paraziter enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, grip gibi) için işe yaramaz. İhtiyaç duyulmadığında herhangi bir antibiyotik kullanmak, gelecekteki enfeksiyonlar için çalışmamasına neden olabilir.

Metronidazol ayrıca bir bakterinin (H. pylori) neden olduğu bazı mide / bağırsak ülserlerini tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Flagyl nasıl kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Mide rahatsızlığını önlemek için, bu ilacı yiyecek veya bir bardak su veya sütle alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, baş ağrısı, mide rahatsızlığı, bulantı, kusma, iştahsızlık, ishal, kabızlık veya ağzınızda metalik tat oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaç idrarınızın renginin koyulaşmasına neden olabilir. Bu etki zararsızdır ve ilaç durdurulduğunda kaybolacaktır.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir yan etkiniz varsa hemen doktorunuza bildirin: yeni bir enfeksiyon belirtileri (gitmeyen boğaz ağrısı, ateş gibi), kolay morarma / kanama, mide / karın ağrısı, ağrılı idrara çıkma.

Kararsızlık, nöbetler, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık gibi), konuşmada sorun, kol / bacaklarda uyuşma / karıncalanma, göz ağrısı, ani görme değişiklikleri, sert / ağrılı boyun, baş ağrısı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Metronidazol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, bazı kan bozuklukları (düşük kan hücresi sayımı).

Nadir bir genetik bozukluğu (Cockayne sendromu) olan kişiler, metronidazol kullanıyorlarsa çok ciddi karaciğer hastalığı riski altında olabilirler. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Metronidazol kullanılırsa, doktorunuz karaciğer fonksiyonunuzu kontrol edecektir. Tedavi sırasında herhangi bir karaciğer hastalığı belirtiniz varsa (derhal durmayan bulantı / kusma, iştahsızlık, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar) hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilacı alırken ve bu ilacı bitirdikten sonra en az 3 gün boyunca alkollü içeceklerden ve propilen glikol içeren ürünlerden kaçının çünkü şiddetli mide rahatsızlığı / krampları, bulantı, kusma, baş ağrısı ve kızarma meydana gelebilir.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Metronidazol canlı bakteriyel aşıların (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı yaptırmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Tek doz tedavisi reçete edilirse, doktorunuz sizi dozdan kısa bir süre sonra emzirmeyi durdurmaya yönlendirebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: alkol içeren ürünler (öksürük ve soğuk şuruplar, tıraş losyonu), propilen glikol, lopinavir / ritonavir çözeltisi, lityum gibi ürünler.

Ayrıca disülfiram alıyorsanız veya son 2 hafta içinde disülfiram aldıysanız metronidazol kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olarak belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply