Flamingo Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Hakkında İlginç Gerçekler

0

Flamingo hayvanının özellikleri, Flamingo hakkında bilgiler. Flamingo ismi nereden gelir neden tek ayak üstünde durur ve nasıl beslenir gibi sorulara yanıtlar.

flamingo

Kaynak: pixabay.com

Flamingo Hakkında Bilgi

Çok uzun bacaklı, uzun boyunlu, kıvrık gagalı bir kuştur. Perde ayaklılardan olan bu kuşların ayak parmakları kısadır, bir deriyle birbirlerine birleşmiştir.

Advertisement

Flamingolar konik biçimli yuvalarını bataklık yerlerde yaparlar. Yuvaları çamurdandır. Flamingoların başlıca üç cinsi vardır. Bunlar, Afrika, Asya ve Güney Amerika’nın tropikal ve yarı tropikal bölgelerinde yaşarlar. Ayrıca Güney Avrupa’da yaşayan çeşitleri vardır. Bunlar kışın Afrika’ya göçerler. Bu arada Flamingoların bir türü de Türkiye’de bulunur.

Flamingoların çok iri olan gagaları tam ortadan, sanki kırılmış gibi, içeri bükülür. Flamingolar koyu kırmızı yahut alev renginde olur, pembe veya beyaz tüylü olanları da vardır. Kanatları, ve ya kanat uçları çok zaman siyah olur. Flamingo uçarken uzun boynunu öne, ayaklarını arkaya doğru uzatır. Çok zaman yüksekten uçar, suda yüzer; dinlenirken tek ayak üzerinde durur.

flamingo

Kaynak: pixabay.com

Flamingo İsmi Nereden Gelir?

Flamingolar büyük topluluklar halinde bir arada yaşarlar. Tropikal güneş altında pırıldayan tüyleriyle, yüzlerce flamingoyu bir arada görmek, gerçekten seyredilmeye değer bir manzaradır. Uzaktan bir alevi andırdığı için, bu kuşlara, Portekizcede “alev” anlamına gelen “flama” dan ötürü bu isim verilmiştir.

Beslenmesi

Deniz ve ya göl kıyılarında da yaşayan Flamingolar bataklıklar içindeki salyangoz gibi canlılarla beslenirler.

Advertisement

Flamingoların, çoğunlukla, çok değişik bir beslenme şekli vardır. Başlarını suyun içine sokarak, çamuru, gagalarının iki yanındaki tarak gibi süzgeçlerden geçirerek, süzer, böylece su ve çamurdaki hayvanları yerler.

Flamingoları en rahat göreceğiniz yer İzmir Karşıyaka Mavişehir’de yer alan bisiklet ve koşu parkurunun Tay Park kısmındaki ucudur. Burada flamingo sürüleri ile aranızda bir kaç metrelik bir mesafe bulunur ve toplu olarak nasıl yaşadıklarını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

flamingo

Kaynak: pixabay.com

Flamingolar Hakkında Gerçekler

 • ***Yetişkin bir flamingo 95 – 140 santim uzunluğunda ve 1,5 – 4 kilo arasındadır.
 • ***Flamingo kanatları açıklığı 95 – 150 santim arasındadır.
 • ***Tüylerinin rengi beslenmelerinin bir sonucudur: Yiyeceklerindeki pigmentler (karotenoidler olarak adlandırılır) tüylerinin kırmızı ve pembe renklerinden sorumludur. Karidesler, yosunlar ve kabukluları yerler. Daha fazla bilgi
 • ***Yemek yedikleri zaman başlarını baş aşağı tutarlar. Su emerler ve içindeki yiyeceği süzerler.
 • ***Flamingolar beslenirken nefeslerini tutarlar.
 • ***Göç sırasında, yeni habitatlarına ulaşmak için saatte 37 kilometreye kadar hızlı uçarlar ve 300 kilometreden fazla yol kat ederler.
 • ***Flamingolar günün% 15-30’unu tüylerinin temizlemekle geçirirler: Özel bir bezde üretilen yağ, gagalarının yardımı ile tüylerin üzerine yayılır.
 • ***Flamingolar koloniler denilen büyük gruplar halinde yaşar. Bazı koloniler milyonlarca kuştan oluşur.
 • ***Flamingolar tek eşlidir (sadece bir partneri vardır) ve her yıl bir yumurta üretirler.
 • ***Hem anne hem de baba yumurtayı çıkmadan önce sıcak tutar. Kuluçkadan birkaç gün sonra, her iki ebeveyn de civcivlerini yağ ve protein bakımından zengin süt benzeri maddelerle beslemeye başlarlar.
 • ***Dinlenmek istediklerinde flamingolar tek ayak üzerinde durur.
 • ***Flamingoların görünen “dizleri” aslında ayak bileği eklemidir. Gerçek diz vücuda yakındır ve tüyler nedeniyle görülemez.
 • ***Flamingolar 20-30 yıl yaşarlar.


Leave A Reply