Flamingolar Neden Pembe Renktir?

0
Advertisement

Flamingoların rengi neden pembedir? Gri doğan flamingolar nasıl pembe renk alır, renklerini ne etkiler, hakkında bilgi.

Flamingolar Neden Pembe Renktir?

Günbatımından ilham almış gibi görünen canlı pembe ve turuncu tüyleri ile flamingolar, kuş dünyasının en iyi giyinen kuşlarındandır. Yine de böyle doğmamışlar! Bebek flamingolar aslında gri tüylerle doğar.

Beslenmeleri sayesinde ayırt edici pembe renkleri zamanla gelişir. Flamingolar ne yer? Bir flamingo diyetinde öncelikle karotenoid adı verilen pigmentlerde bulunan karides ve algler gibi suda yaşayan organizmalar bulunur.

Karotenoidler, karideslerin kaynatıldığında griden pembeye dönmesine neden olan pigmentlerdir. Karotenoidler, flamingo’nun imza rengi olan pembeyi korumak için esastır. Eğer bir flamingo, böceklere, tohumlara veya meyvelere bayılan diğer kuşlara benzer bir yemek planı benimsemiş olsaydı, tüyleri sonunda beyaz ya da soluk pembe olurdu.

Advertisement

Algler, ailemizin bakkal listesinin başında olmasa da insanlar da karotenoidler bakımından zengin yiyecekleri yerler. Bu pigmentler, havuç, kayısı, kabak, mango ve tatlı patates dahil sevdiğimiz kırmızı, sarı ve turuncu meyve ve sebzelerin çoğunun renginden sorumludur. Bununla birlikte, çeşitli ve dengeli beslenmeler sayesinde, karotenoid dolgulu yiyeceklerin tadını, cildimizin gece boyunca rengini değiştireceği endişesi duymadan çıkarabiliriz.


Leave A Reply