Fotoelektrik Olayın Uygulama Alanları

0

Fotoelektrik olay hangi alanlarda kullanılabilir? Fotoelektrik olayın kullanım, uygulama alanları hakkında bilgi.

fotoelektrik-sekil-4-17

Advertisement

Fotoelektrik Olayın Uygulama Alanları

Fotosel, ışığın düşmesiyle çalıştığından devrede bir anahtar gibi kullanılır. Böylece, ışık sönünce yanan, ışık yanınca sönen gece lambaları, güneş batınca yanan, doğunca sönen sokak lambaları yapılabilir.

Görünür bölgenin dışında yer alan ışınlarla alarm sistemleri kurulabilir. Otomatik açılıp kapanan kapılar, musluklar, elektronik dizgi makinaları, videolar ve otomatik kontrol sistemlerinde fotoseller kullanılır. Işıkta ses nakletmede, yangın ve duman dedektörlerinde, filmlerin kenarlarına kaydedilen sesin tekrar elde edilmesi gibi birçok sahada fotoelektrik olayların uygulamaları görülür.

Şekil: 4-17 deki alarm sisteminde fotoselin üzerine morötesi ışınlar düşürülüp, oluşan fotoelektrik akım bobinin üzerinden geçtiğinde elektromık-natıslık özelliği kazanacağından karşısındaki anahtarı kendisine doğru çeker ve esnek yay gerginleşir. Bu sırada zil açık devrede olur. Fotosele gelen ışığa engel olunursa fotoelektrik akım kesilir ve bobin mıknatıslığını kaybeder. Esnek yay anahtarı çeker, zil devresi kapanır ve zilden akım geçerek zil çalmaya başlar.

Advertisement


Leave A Reply