Frances Xavier Cabrini Kimdir? İtalyan Amerikan Katolik Rahibenin Hayatı

0
Advertisement

Frances Xavier Cabrini kimdir? Frances Xavier Cabrini ne yaptı? İtalyan-Amerikan kökenli dini bir portre olan Frances Xavier Cabrini biyografisi ve hayatı.

Frances Xavier Cabrini; (1850-1917), İtalyan-Amerikalı Roma Katolik kilisesine bağlı rahibe. 15 Temmuz 1850’de İtalya’nın Lodi (Milano) yakınlarındaki Sant’Angelo’da doğan Frances (Francesca), Agostino ve Stella (Oldini) Cabrini’nin 13 çocuğundan en küçüğüydü. Agostino Depretis, İtalyan başbakanı (1876-1879, 1881-1887), babasının kuzeniydi. Arluno yakınlarındaki Kutsal Kalbin Kızları tarafından işletilen okulda (1863-1868) okuduktan sonra, bir öğretmen sertifikası aldı ve Kızları Kurumuna kabul için başvurdu. Bununla birlikte, 1872’de Canossians’ın yaptığı gibi, Kızları Kurumu, zayıf sağlığı nedeniyle onu reddetti. Frances, komşu Vidardo’daki devlet okulunda öğretmenliğe başladığı 1872’ye kadar ev işleriyle uğraştı.

Manevi danışmanı Monsenyör Antonio Serrati’nin tavsiyesi üzerine, 1874’te Codogno’daki Providence Evi adlı küçük bir yetimhanede çalışmayı kabul etti. 1877’de dini yeminler etti ve kurumun müdürü oldu. Eksantrik hayırsever Antonia Tondini tarafından yetimhanenin umutsuzca kötü yönetimi nedeniyle Lodi Piskoposu Gelmini 1880’de nihayet kapattı. Frances, Piskopos Gelmini’nin tavsiyesine kulak vererek yedi kız kardeşinin etrafında toplandı ve Kutsal Kalbin Misyoner Kız Kardeşlerini (MSC) kurdu. 14 Kasım 1880’de, ölümüne kadar düzenin üst generali olarak devam etti. Anne Cabrini, Roma’nın 1907’de kesin olarak onayladığı düzenin kurallarını ve anayasasını oluşturmuştur.

Piacenza Piskoposu Scalabrini ve Papa XIII. 31 Mart 1889’da altı kız kardeşle New York’a geldi. Sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde yetimhaneler, kreşler, hastaneler ve okullar kurdu ve Fransa, İngiltere, Nikaragua, Arjantin ve Brezilya’da evler açtı. 1.500’den fazla kız kardeşin bu 67 vakfı, İtalyan göçmenlere yardım etti. 22 Aralık 1917’de Chicago’da öldü. Kendi adıyla anılan “göçmenlerin azizi”, kanonlaştırılan ilk Amerikan vatandaşıydı (1946). Onun adına yapılmış bir bayram vardır ve bu bayramın tarihi 13 Kasım.

Ölümünden Sonra

1931’de cesedi mezardan çıkarıldı. O şimdi Manhattan’daki Madre Cabrini Okulu’nun bir parçası olan St. Francisca Cabrini Tapınağı’nın sunağında bir cam tabutta korunuyor. O sırada kalbi çıkarıldı ve cemaatin Roma’daki uluslararası matrisinin şapelinde muhafaza edildi.

13 Kasım 1938’de aziz ilan edildi ve 7 Temmuz 1946’da Papa Pius XII tarafından aziz ilan edildi. Chicago’daki Columbus Hastanesi’ndeki odasına gelen hacı sayısındaki büyük artış nedeniyle, Kardinal Stritch, hastane kompleksindeki aziz için bir Ulusal Tapınak oluşturuldu. 1955’te, azizin ölümünden 38 yıl sonra adanmıştır. Bu türbe, ilk Amerikan azizine bağlılığı teşvik etme özel misyonuna sahiptir.

Advertisement

Tapınak, Chicago’daki Lincoln Park’ta bulunan hastanenin merkezindeydi. 2002 yılında hastane kapandı ve kısa süre sonra yıkıldı, ancak kutsal alan ve Cabrini Ana’nın odası korundu ancak halka kapatıldı. Yeniden açılış 2012 sonbaharında gerçekleşti ve bir dua, bağlılık, hac ve manevi bakım merkezi olarak işlev görmeye başladı. Altın mozaikler, Carrara mermeri, freskler ve Floransalı renkli camlarla süslenmiştir. Restorasyon planının bir parçası olarak, şimdi de bir apartman kompleksi ile çevrilidir.

Onun azizliğini destekleyen mucize, gözlerinde aşırı miktarda gümüş nitrat nedeniyle kör olan bir çocuğun görüşünü geri kazanmasıydı. Kanonlaşmasının mucizesi, ölümcül hasta bir rahibenin iyileşmesiydi.


Leave A Reply