Francesca Caccini Kimdir? Müzik Dünyasının Ötücü Kuşu’nun Hayatı ve Besteleri

0

Francesca Caccini kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü İtalyan besteci Francesca Caccin’nin hayatı, müzik kariyeri ve besteleri hakkında bilgi.

Francesca Caccini

Francesca Caccini (1587 – 1641)

Caccini, İtalya’nın Floransa şehrinde dünyaya geldi. Babası Giullio Caccini o dönemin iyi müzisyenlerinden biri olarak Francesca Caccini ve kız kardeşini müzik konusunda eğiterek Floransa’nın müzik dünyasına tanıttı. İJk gösterisi babası tarafından düzenlenen ve opera sanatçılarının bulunduğu L’Euridice’ operasında yer aldı. Yine aynı yıl Francesca Caccini, Gabriello Chiabrera tarafından yazılan “II Rapimento di Cefalo” adlı operada sahne aldı. Caccini’nin kardeşi ve babası o dönem birlikte çalışıyordu. Kız kardeşi Settima evlenince bu birliktelik son buldu. Çünkü Settima ve eşi Floransa’dan ayrılıp Mantua’ya taşınmışlardı.

Caccini, 1627 yılına kadar burada çalışmaya devam etti. Francesca Medici’de öğretmenlik, oda şarkıcılığı, prova yöneticiliği ve bestecilik gibi birçok görev üstlenmişti.

Francesca Caccini o dönem bir kadın olarak aynı yerde çalıştığı meslektaşları Jacopo Peri ve Marco da Gagliano ile eşdeğer düzeyde üretken bir besteci olarak görülüyordu. Üretmiş olduğu bestelerin çok azı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Caccini, Medici’de çalıştığı dönemde karnaval zamanları Floransa’da düzenlenecek eğlenceler için sayısız şarkı ve beste yaptı. Buradaki kariyeri boyunca tiyatrolar için müzik ve besteler de üretti. Günümüze tiyatrolar için ürettiği bestelerden sadece “La liberazione di Ruggiero” adlı çalışması kalmıştır.

Besteleri “La Tancia” (1613), “II. Passatempo” (1614) ve “La Fiera” (1619) o dönem Michelle Buonarroti tarafından komedi gösterilerinde kullanıldı.

Francesca Caccini, 1618 yılında “II primo libro delle musiche” (Müziğin İlk Kitabı) adında bir kitap yayımladı. Bu kitabın asıl amacı müziğin sanatsal, pedagojik metodolojilerini müzikle ilgilenen kişilere aktarmak ve öğretmekti. Kitabın içeriğine baktığımız zaman hem laik hem de kutsal metinler; farklı müzik türleri ve bunun yanı sıra ses süslemesi için kapsamlı ve açık gösterimler içerdiği görülür.

Francesca Caccini

Caccini’nin özel yaşamından bahsetmek gerekirse…

İlk evliliğini Giovanni Battista Signorini ile yaptı. 1622’de bu evlilikten Margherita adını verdikleri bir kız çocukları oldu. 1626 yılında kocası Signori’nin ölümünün ardından Tomaso Raffaelli ile evlendi. Tomaso Raffaelli o dönem Lucca şehrinde bürokratlık yapan varlıklı birisiydi. Francesca Caccini o dönem Raffaelli için doğduğu şehir Floransa’yı terk edip Lucca’ya taşındı.

Bu evlilikten bir tane erkek çocukları oldu. 1630’da Caccini’nin ikinci eşi de hayatını kaybetti. Caccini, 1633’de Floransa’ya geri döndü. Burada mesleğini icra etmeye devam etti.

Francesca Caccini’nin cinsiyeti yaşamdaki konumunu oldukça etkiledi. Çünkü o dönem Floransa’da kadınların toplumdaki rolü Floransalı aydınlar tarafından oldukça tartışılıyordu. Ancak Caccini bir kadın olarak bestecilik kariyeri boyunca oldukça başarılı işlere imza attı.

Caccini kızı Margherita’ya müzik konusunda eğitimler verdi ancak kızının profesyonel bir müzisyen olarak yaptığı çalışmalardan memnun kalmadı. 1637’de kızı Margherita’ya şarkı söylemesini yasakladı. Francesca Caccini barok dönemi İtalya’sında besteci, şarkıcı, müzik öğretmeni ve şairdi. O dönemde bir kadın olarak başardıkları ve üretmiş olduğu beste ve şarkılar ile dönemin en başarılı bestecileri arasında gösterildi. Diğer önemli özelliği ise eğitmen kişiliğiydi.


Leave A Reply